Gayrimenkule ekspertiz zorunluluğu geliyor!

Gayrimenkule ekspertiz zorunluluğu geliyor! Gayrimenkule ekspertiz zorunluluğu geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ara formülle gayrimenkulde ekspertiz raporu zorunlu hale gelecek.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ara formülle gayrimenkullere ekspertiz raporu zorunluluğu geliyor. Ekspertiz raporlarında gayrimenkulle ilgili her türlü sorunun rapor halinde değerlendirilecek.

2022 yılında geçilecek

Yeni Akit Gazetesi'nde yer alan habere göre, ev, arsa, iş yeri gibi gayrimenkul satışına ‘gerçek değer’ zorunluluğu getiriliyor. 2022 yılında hayata geçirilecek uygulama öncesinde vergi kaybını önlemek için ara formül hazırladı.

Vergi kaybı önlenecek

Yeni dönemde yürürlüğe girecek formüle göre gayrimenkul satacak olanlar, değerleme şirketlerinden ekspertiz raporu alacak.  Tahminen 250-300 liraya temin edilecek raporla tapuya gidip gerçek değer üzerinden satış gerçekeleşecek.

Hızlı satış imkanı 

Gayrimenkulünü hızlı satmak isteyenler için fırsat olarak görülen ekspertiz raporunun birçok avantajı bulunuyor. Tapu satışında değerleme raporlarının zorunlu tutulması alıcı ve satıcıların hızlı ve güvenli satış yapmalarını sağlıyor. 

Zorunlu olacak

Önümüzdeki yılın programda yer alan ve Aralık sonuna kadar iş birliği yapılacak kurumlar tarafından gayrimenkul değerleme sistemi geliştiriliyor. Özellikle imar planları ve revizyonlarıyla ortaya çıkan toplu değerleme sistemine yönelik veri ve değerleme standartlarının oluşturulacağı sistemle gayrimenkul sektöründe dengeler değişecek.

Taşınmaz Değerleme Sistemi'yle ilgili tüm detaylar!