Gayrimenkule talep son 4 günde yüzde 515 yükseldi!

Gayrimenkule talep son 4 günde yüzde 515 yükseldi! Gayrimenkule talep son 4 günde yüzde 515 yükseldi!

Kredilerde yapılan faiz indirimi sonrasında konut talebinde rekor artış meydana geldi. Kamu bankalarının açıkladığı yeni kredi paketleriyle beraber gayrimenkule olan talep son 4 günde yüzde 515 yükseldi. Emlakçılar, “Alım yapanların yüzde 60’ı yatırımcı'' diyor.Mevduat faizlerinin düşmesi, kiraların artması ve kamu bankaları öncülüğünde başlayan Cumhuriyet tarihinin en düşük kredi faizli kampanyası,yatırımcıyı yeniden gayrimenkul sektörüne itti. Sektörün beklediği bu hamle konut üreticisini de satıcısını da memnun etti. Bina inşaat maliyetlerinin yüzde 100’ün üzerinde artması karşısında gayrimenkul fiyatlarında yaşanan artışın son 4 yılda yüzde 35,16 oranında artması uzun zamandır piyasadan uzak olan gayrimenkul yatırımcısının yeniden alıma geçmesinde etkili oldu. 

Yeni Şafak'tan Mine Acar'ın haberie göre; salgın öncesi ve Covid döneminde gelen taleplerin yüzde 90’nın oturum amaçlı olduğunu sözlerine ekleyen ProjEkspert Gayrimenkul Kurucusu Emel Akbaş, “Kredi kampanyası ile gelen taleplerin ise yaklaşık yüzde 60’ı yatırım amaçlı oldu” diye konuştu.  Akbaş, “Yine kampanya öncesinde gelen taleplerin yüzde 80’i hemen teslim 2. el konutlara yönelik iken, son 4 gündür gelen taleplerin yüzde 75’i yeni projelere ilgi duyuyor” açıklamasında bulundu.

SERVİS TRAFİĞİ HIZLANDI

Geçtiğimiz hafta günlük ortalama talep sayısının 20 civarında olduğunu yayınlayan Akbaş konuşmasına şu şekilde devam etti: “Oran 4 günde ise yaklaşık yüzde 515 artarak 123’e çıktı. Bu kampanyadan faydalanmak isteyen vatandaş telefonlara sarıldı. Geçen haftaya kadar günde 8-10 portföy sunumu yapılırken 4 gündür günde 50’nin üzerinde portföye servis sağlıyoruz. Sektöre adeta ilaç gibi gelen bu kredi kampanyası, döviz ve altın yatırımında uygulanan vergiler ile birlikte gayrimenkulü tekrar yatırımcının radarına soktu. Eğer yeni normalleşme sürecini sağlıkla atlatabilir ve ikinci bir Covid 19 krizi yaşanmazsa gayrimenkul sektörü yılın ikinci yarısında tüm yılı kurtarabilir.”

KONUT KREDİMİZİ ÖDÜYORUZ

Pandemi de daha çok bekle gör havasının hakim olduğunu belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, kredi paketlerinin açıklanmasıyla canlılığın hızlandığını ifade etti. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı da gelen talepteki artışta yatırımcı ağırlığından bahsetti. Haziran ayı konut satışlarında rekorlara tanıklık edeceğimizi sözlerine Özelmacıklı, “Altın ve döviz yatırımı ile finansal getiri sağlayanlar da gayrimenkul getirilerini hesap etmeye başladı. Bu dönemde hızlı hareket eden kazanacak. Konut satın alma gücü endeksi de 2020 yılı ilk çeyreğinde 136 ile tarihi bir zirvede. Toplam konut satışları içinde ipotekli konut satışlarının payı ise yüzde 37.9 seviyesinde. 1. Çeyrek sonunda en çok konut kredisi kullanılan iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, Mersin, Gaziantep ve Manisa olmuştu. Geçen seneye göre konut kredi stoku da yüzde 14.9 artışla 211 milyar TL seviyesinde. Bu yüksek orana rağmen konut kredilerinde takip oranı sadece yüzde 0.55 seviyesinde” mesajını yayınladı. 

SEKTÖR MEMNUN

Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu ise hem yatırım amaçlı hem de oturum amaçlı taleplebin yükseldiğini açıkladı. Tahincioğlu, “Konut faizlerinde yapılan indirimlerin etkisiyle gayrimenkul sektöründe olumlu dalgalar görmeye başladık. Sektörümüzde bir süre duraksama yaşadı ama toparlanacağımızı düşünüyoruz. Emlak Konut kampanyasına dahil olan 2 projemize ilgi kampanya ile birlikte arttı. Nidapark Küçükyalı ve Nidapark İstinye projelerinden ev sahibi olmak isteyenler, ödemelerine 3. yıl başlayabilecek, yüzde 5 peşinat ve yüzde 10 indirim imkanından faydalanabilecek” mesajını yayınladı. 

Böyle gayrimenkul alma fırsatı 7 yılda bir gelir!

Konutta trend değişti! Yaşam alanları yenileniyor!

Faiz oranları düştü! Şimdi ev almanın tam zamanı!