Gelibolu'da tarihi namazgah restore ediliyor!

Gelibolu'da tarihi namazgah restore ediliyor!

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde yer alan tarihi namazgah, aslına uygun olarak restore ediliyor. Çalışmalarını yerinde incelemek üzere Gelibolu'ya gelen Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı, bölgede incelemelerde bulundu.407 yılında İskender Bey tarafından sefere çıkan deniz tüfekçi erleri için yaptırılan Gelibolu Fener Meydanı'ndaki namazgah, yapılan ihale ile yenileniyor. Restorasyon çalışmalarını yerinde incelemek üzere Gelibolu'ya gelen Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı, bölgede incelemelerde bulundu.


Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, namazgahın çevre düzenlenmesinde yerel yönetim olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi. Zamana tanıklık eden tarihsel dokuların korunması gerektiğini önemsediklerinin altını çizen Başkan Özacar, Vakıflar Bölge Müdürü Erarı'dan ilçenin farklı noktalarından bulunan tescilli çeşme ve diğer eserlerin koruma altına alınmasını talep etti.


Kendi hallerine terk edilen, bakımsızlıklarıyla dikkat çeken tarihi yapıların dokusu ve özellikleri bozulmadan bakım ve temizliklerini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Özacar, vakıfların sorumluluk ve görev alanı içinde bulunan Yazıcıoğlu Çeşmesi ve Telli Çeşme gibi eserlerin yenilenmesini isteyerek her türlü katkıyı sunacaklarını vurguladı.


Namazgahta yapılan incelemelerin ardından Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı ile birlikte tescilli eserleri yerinde inceledi.


TOKİ Haber