Damga vergisi beyannamesi

Damga vergisi beyannamesi

Kira sözleşmeleri ve damga vergisi konusu milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Konu hakkında en çok merak edilen konular sizler için sıralandı...

2015 damga vergisi oranları!

Kişiler veya kuruluşlar arası hukuki işlemlerin geçerliliğini belgeleyen kağıtlardan alınan vergiye damga vergisi deniyor. Damga vergisi oranları her yıl yeniden belirleniyor. İşte, 2015 damga vergisi oranları!

Damga vergisi beyanı nedir?

Damga Vergisi mükellefiyeti bulunanların Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan beyanname süresi içinde, "Damga vergisi beyannamesi" vermesi gerekiyor. Peki, damga vergisi beyanı nedir ne demektir?

Damga vergisi!

Hürses Gazetesi Yazarı Şükrü Kızılot gayrimenkul ticareti yapanların bu amaçla ellerinde bulundurdukları gayrimenkullerinin teslimleri ile ilgili bir değerlendirme yaparak damga vergisini yazdı. Damga vergisi yazısı aşağıda yer alıyor...

Kira sözleşmesi damga vergisi beyannamesi verme süresi!

Kira sözleşmesi damga vergisi beyannamesi verme süresi; bir ay içinde düzenlenen sözleşmelerde ertesi ayın 23.günü akşamına kadar vergi dairesine bir beyanname ile bildirilip, 26. günü akşamına kadar da ödenmesi gerektiği şeklinde belirtiliyor...

Damga vergisi defteri nasıl doldurulur?

Damga vergisi defteri nasıl doldurulur? sorusunun yanıtı defteri tutacak kişi ve kurumlar, defterin kullanılmaya başlanması ve tasdik ettirilmesi, deftere yapılacak kayıtlar gibi merak edilen konular için haberimizde bulunuyor...

Damga vergisi kanunu 2 sayılı tablo!

Damga vergisi kanunu 2 sayılı tablo, damga vergisinden istisna edilen kağıtlarla ilgili olarak resmi daireler arasında kullanılan kağıtlar veya resmi dairelerden kişilere verilen kağıtlar gibi konulardan bahsediyor...

Kira damga vergisi hesaplama 2013!

Kiralama işlemlerinde düzenlenen "kira sözleşmeleri" damga vergisine tabi tutuluyor. Söz konusu damga vergisi belli bir oran üzerinden hesaplanıyor. İşte kira damga vergisi hesaplama 2013 bilgileri...

Damga vergisi beyannamesi!

Damga vergisi mükellefiyeti bulunanlar, damga vergisi beyannamesini ne zaman veriyor? Damga vergisi beyannamesi; beyanname türü, beyanname verme süresi ve ödeme süresi ile ilgili bilgiler bu haberde...

Yıllık gelir vergisi beyannamesi damga vergisi 2015!

Damga vergisi, kişiler veya kuruluşlar arası hukuki işlemlerin geçerliliğini belgeleyen kâğıtlardan alınan vergi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, yllık gelir vergisi beyannamesi damga vergisi 2015 ne kadar?

Kira gelir vergisi damga vergisi 2015!

Damga vergisi kişiler veya kuruluşlar arası hukuki işlemlerin geçerliliğini belgeleyen kâğıtlardan alınan vergi olup, kira gelir beyannamesi için de alınıyor. İşte kira gelir vergisi damga vergisi 2015 bedeli..

Gayrimenkul sermaye iradı damga vergisi ne kadar?

Kira gelir vergisi için verilen beyannameler için damga vergisinin de ödenmesi gerekiyor. Peki, kira beyannamesi için ne kadar vergi ödenir? Gayrimenkul sermaye iradı damga vergisi ne kadar?

Damga vergisi beyannamesi verme süresi 2015!

23.02.2015 tarih ve DV-21/2015-1 sayılı Damga Vergisi Kanunu Sirküleri ile Ocak 2015 dönemine ait Damga Vergisi Beyannamesinin verilme süresinin uzatıldı. İşte damga vergisi beyannamesi verme süresi 2015...

2015 kira gelir vergisi beyannamesi ne zaman verilir?

Taşınmaz malını kiraya veren mal sahiplerinin gayrimenkul sermaye iradı kapsamında kira gelir vergisi beyannamelerini vermeleri ve vergi ödemelerini yapmaları gerekiyor. Peki, 2015 kira gelir vergisi beyannamesi ne zaman verilir?

Kira kontratı damga vergisi 2015!

Kira sözleşmesi damga vergisi mülkün kiralama işlemi sırasında imzalanan kira akdi için vergi dairelerine ödenen vergi olarak tanımlanıyor. İşte, kira kontratı damga vergisi 2015!

Kira sözleşmesi damga vergisi muafiyeti 2015!

488 sayılı Damga Vergisi Kanunu kapsamında yer alan yazılı kağıtlar için ödenen vergiye damga vergisi deniyor. Peki, vergiden kimler muaf? İşte, kira sözleşmesi damga vergisi muafiyeti 2015!

Kira damga vergisi ne zaman beyan edilir?

Kira damga vergisi, resmi sözleşmelerden ve resmi belgelerden belirlenen oranlarda değişen tutarlarda alınan vergiye deniyor. Peki, kira damga vergisi ne zaman beyan edilir?

Kira damga vergisi ödeme süresi!

Resmi belgelere kanunla belirlenmiş miktarda veya oranda pul yapıştırma, basılı damga koyma, makbuz verme, hakedişten kesinti yapma yoluyla alınan vergiye kira damga vergisi deniyor. Peki, kira damga vergisi ödeme süresi ne kadardır?

Emlak vergisi beyannamesi hangi durumlarda verilir?

Emlak Vergisi Kanunu'nda geliri olmayan tek mesken sahipleri için bazı muafiyet ve istisnalar var. Bu sayede daha düşük ödenmesi ya da hiç emlak vergisi ödenmemesi söz konusu olabiliyor.Peki,hangi durumlarda emlak vergisi beyannamesi verilir?

Emlak vergisi beyannamesi hangi ayda verilir?

Arazi, arsa ve bina gibi taşınmazlara sahip kimseler emlak vergisi ödemekle yükümlüdürler. Satın alınan gayrimenkuller için emlak vergisi beyannamesi hangi ayda verilir?İlk yıl emlak vergisi ödenir mi?

Damga vergisi beyannamesi nasıl yazılır?

Kira sözleşmesi damga vergisi beyannamesi sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren on beş gün içerisinde vergi dairelerine beyan edilmesi gerekiyor. Peki, damga vergisi beyannamesi nasıl yazılır?

Damga vergisi hesaplaması 2015!

Damga vergisi, kişiler veya kuruluşlar arası hukuki işlemlerin geçerliliğini belgeleyen kağıtlardan alınan vergi olarak ifade ediliyor. İşte, damga vergisi hesaplaması 2015!

Damga vergisi beyannamesi

Damga vergisi beyannamesi Damga vergisi beyannamesi

Kira sözleşmesinin yılı dolduğu zaman yenilenen kira bedeline ilişkin ‘Olur’ ya da ‘Onay’ gibi ifadeler içeren bir kağıt düzenlenmesi durumunda veya sözleşmeye şerh konulması durumunda, yine damga vergisi hesaplanıyor. Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ahmet Karabıyık, bugünkü yazısında ''Yeni kira bedeli üzerinden damga vergisi ödenir mi?'' soruna açıklık getirdi. 

‘Olur’ dediği için vergi ödeyenler de var. Hatta emin olmak için konuyu Maliye’ye soran da olmuş. ‘Evet ödeyeceksin’ diye de vatandaşa cevap verilmiş. 

Kiraladığı dükkan için mülk sahibi ile kira sözleşmesi imzalayan bir işletmeci... Sözleşmede “kira bedelinin her yıl enflasyon oranında otomatik yenileneceğine dair” şartın da olduğunu belirterek, her yıl otomatik arttırılan yeni kira bedeli üzerinden tekrardan damga vergisi ödeyip ödemeyeceğini Maliye’ye sormuş. “Eğer ‘olur’ demişseniz vergi de ödenecek” demiş Maliye’de. (İzmir Vergi...