08 / 12 / 2022

gayrimenkul satışı nerede yapılır

gayrimenkul satışı nerede yapılır

Posta yazarı Tamer Heper, "Gayrimenkul satışı için taraflardan birisi tacir veya üretici, diğerinin de kullanmak maksadıyla konut alan bir kişi olması durumunda, aralarında yaptıkları basit yazılı bir sözleşme geçerli olur mu?" sorusunu yanıtladı. 

Noterde yapılan gayrimenkul satışı geçerli olur mu?

Posta yazarı Tamer Heper 'Akrabam iki katlı evinin üzerine ev yapmam için bana izin verdi. Noterde tasdik ettirdi. Katı yaptım, oturmaya başladım. Bina ruhsatsız olduğu için arsa olarak sattı. Yeni malik beni çıkartmak istiyor. Bu yeri kendi adıma tescil ettirebilir miyim?' sorusunu yanıtladı.

Noterler gayrimenkul satışlarına talip oldu!

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, noterler olarak gayrimenkul işlemlerini yapmak istediklerini söyledi. Avrupa Birliği ülkelerinde noterlerin bu işlemi yapabildiğine dikkat çeken Tutar, bu konuda taslaklarını meclise sunacaklarını ifade etti..

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi 2016!

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi, ileride yapılacak tapu devri için alıcı ve satıcı arasında imzalanıyor. Peki, bu sözleşme nasıl imzalanır? Sözleşme nerede yapılır? İşte gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi 2016 örneği..

Müteahhit gayrimenkul satış sözleşmesi nerede yapılır?

Gayrimenkul alım satımında taraflar arası bir ön sözleşme olan satış vaadi sözleşmesi, hem alıcı hem de satıcı için önem teşkil ediyor. Peki, müteahhit gayrimenkul satış sözleşmesi nerede yapılır?

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi nerede yapılır?

Alıcı ve satıcı arasında yapılan gayrimenkul satış vaadi sözleşmesinin geçerli olabilmesi için şekil şartlarına uygun olarak hazırlanması gerekiyor. Peki, bu gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi nerede yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi 7 adet gayrimenkul satıyor: 5 milyon 329 bin liraya!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ankara Yenimahalle Susuz ve Alacaatlı'da yer alan 7 adet gayrimenkulü satışa çıkardı. İhaleler 3 Temmuz 2014 tarihinde saat 14:00 ile 14:12 arasında gerçekleştirilecek...

Özelleştirme İdaresi 7 ilde 20 adet gayrimenkul satıyor!

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı 7 ilde yer alan 20 adet gayrimenkulü satışa çıkardı. Gayrimenkullerin en düşük geçici teminat bedeli 30 bin lira, en yüksek geçici teminat bedeli ise 500 bin lira olarak belirlendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu 11 ilde 12 adet gayrimenkul satıyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı 11 ilde yer alan 12 adet gayrimenkulü satışa çıkardı. İhaleler 24-25 Haziran 2014 tarihlerinde saat 09:00 ile 16:00 arasında gerçekleştirilecek...

Yabancılar Türkiye'den yılın 5 ayında 12 bin 543 gayrimenkul satın aldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, yabancılara Türkiye'den yılın 5 ayında 12 bin 543 taşınmaz satıldı. TÜRKİYE'de yılın 5 ayında 12 bin 485 yabancıya, 12 bin 543 gayrimenkul satışı yapıldı.

Tuzla Belediye Başkanlığı 3 adet gayrimenkul satıyor: 7 milyon 94 bin liraya!

Tuzla Belediye Başkanlığı Tuzla merkez ve Aydınlı'da yer alan 3 adet gayrimenkulü satışa çıkardı. İhaleler 24 Haziran 2014 tarihinde saat 14:00 'te gerçekleştirilecek...

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu İzmir'de 48 adet gayrimenkul satıyor!

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü İzmir İli, Aliağa İlçesi, Çakmaklı Köyü sınırları içerisinde bulunan 48 adet gayrimenkulü satışa çıkardı. İhale 25 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilecek...

Gayrimenkul satışları yüzde 7,5 geriledi, markalı konut satışı hız kesmedi!

TÜİK verilerine göre, gayrimenkul satışlarında bu yılın ilk dört ayında yüzde 7.5 ve nisanda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.3'lük düşüş görülse de markalı konut üreticileri satışlardan memnun.

Milli Emlak İzmir'de 3 adet gayrimenkul satıyor: 5 milyon 170 bin liraya!

İzmir Defterdarlığı Milli Emlak Dairesi Başkanlığı Karşıyaka Emlak Müdürlüğü İzmir Menemen ve Aliağa'da yer alan 3 adet gayrimenkulü satışa çıkardı. İhaleler 18 Haziran ve 19 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek...

OMV Petrol Ofisi 4 ilde 7 adet gayrimenkul satıyor!

OMV Petrol Ofisi Konya Kuzukuyu Mahallesi, Acıpınar Mahallesi ve Ziyagökalp Mahallesi'nde, Mersin'de tece Mahallesi ve Mezitli Mahallesi'nde, Çanakkale'de Çardak Köyü'nde, Sakarya'da Şevkiye Mahallesi'nde 7 adet gayrimenkulü satışa çıkardı.

Gayrimenkul satış sözleşmesinden cayma hakkı!

28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Tüketici Kanunu ile birlikte ön ödemeli satış sözleşmesini imzalayan tüketicilere yeni haklar tanınıyor. İşte onlardan biri: Gayrimenkul satış sözleşmesinden cayma hakkı..

gayrimenkul satışı nerede yapılır Haberi

gayrimenkul satışı nerede yapılır

Posta yazarı Tamer Heper, "Gayrimenkul satışı için noterde yapılmış sözleşmenin gerekliliğinden sürekli bahsediyorsunuz. Şunu öğrenmek istiyorum; taraflardan birisi tacir veya üretici, diğerinin de kullanmak maksadıyla konut alan bir kişi olması durumunda, aralarında yaptıkları basit yazılı bir sözleşme geçerli olur mu?" sorusunun yanıtını kaleme aldı. İşte Heper'in o yazısı...

Gayrimenkul satışı için noterde yapılmış sözleşmenin gerekliliğinden sürekli bahsediyorsunuz. Şunu öğrenmek istiyorum; taraflardan birisi tacir veya üretici, diğerinin de kullanmak maksadıyla konut alan bir kişi olması durumunda, aralarında yaptıkları basit yazılı bir sözleşme geçerli olur mu? l H.A.

***

Gayrimenkulün satışı amacıyla notere gidilmez. Gayrimenkul satışı yalnızca tapu dairesinde gerçekleştirilir. Noterde gayrimenkul satışı olmaz, yalnızca gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi gerçekleştirilebilir.

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi bir satış değildir, gelecekti satışın vaadini ortaya koyar. Acaba...