28 / 09 / 2022

Gayrimenkul satışı noterde yapılır mı

Gayrimenkul satışı noterde yapılır mı

Posta yazarı Tamer Heper, "Gayrimenkul satışı için taraflardan birisi tacir veya üretici, diğerinin de kullanmak maksadıyla konut alan bir kişi olması durumunda, aralarında yaptıkları basit yazılı bir sözleşme geçerli olur mu?" sorusunu yanıtladı. 

Gayrimenkul satışı noterde yapılır mı?

Posta yazarı Tamer Heper, "Gayrimenkul satışı için taraflardan birisi tacir veya üretici, diğerinin de kullanmak maksadıyla konut alan bir kişi olması durumunda, aralarında yaptıkları basit yazılı bir sözleşme geçerli olur mu?" sorusunu yanıtladı. 

Gayrimenkul satış vaadi entegrasyonu sağlanmalı!

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, satış vaadi sözleşmesiyle ilgili değerlendirlemelerde bulundu. “Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi noterde ve düzenleme şeklinde yapılmalıdır. Taşınmaz satış vaadi sözleşmesi TMK'nun 1009 maddesi gereğince tapuya şerh verilebilir'' dedi.

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi damga vergisi 2017!

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi, henüz tapusu olmayan dairelerin satışı için imzalanıyor. Sözleşme noterde düzenleniyor. Peki, gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi damga vergisi 2017 ne kadar?

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi noter harcı 2016!

Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi, genellikle bir gayrimenkulü ileri bir tarihte satın almak için yapılıyor. Bu sözleşme noterde yapılıyor. Peki, gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi noter harcı 2016 ne kadar?

Müteahhit gayrimenkul satış sözleşmesi noter masrafı!

Noterlik Kanunu’nun 60/3’ncü ve 89’ncu maddelerine göre müteahhit gayrimenkul satış sözleşmesinin noterde düzenlenmesi gerekiyor. İşte, müteahhit gayrimenkul satış sözleşmesi noter masrafı!

Gayrimenkul satış sözleşmesi noterde yapılmazsa ne olur?

Gayrimenkul satış sözleşmesi, tüketicinin konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcının da taşınmazı tüketiciye devrettiği sözleşme oluyor. Peki, gayrimenkul satış sözleşmesi noterde yapılmazsa ne olur?

Gayrimenkul satış sözleşmesi noterde mi yapılır?

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi, satıcı ile alıcı arasında yapılan konut satış sözleşmesi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, gayrimenkul satış sözleşmesi noterde mi yapılır? Gayrimenkul satış sözleşmesi noterde yapılmazsa ne olur?

Müteahhit gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi nasıl yapılır?

Ön satış sözleşmesi olan satış vaadi sözleşmesi; bir gayrimenkulün alım satımında tarafların bir araya gelerek noterde düzenlenerek yapılan sözleşme olarak karşımıza çıkıyor. Peki, müteahhit gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi nasıl yapılır?

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi noter harcı ne kadar?

Taşınmaz satış vaadi sözleşmesinin geçerlilik kazanabilmesi için noterde düzenlenmesi gerekiyor. Noter yapıldığından işlemin bir maliyeti oluyor.Peki gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi noter harcı ne kadar?

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu İzmir'de 48 adet gayrimenkul satıyor!

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü İzmir İli, Aliağa İlçesi, Çakmaklı Köyü sınırları içerisinde bulunan 48 adet gayrimenkulü satışa çıkardı. İhale 25 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilecek...

Gayrimenkul satışları yüzde 7,5 geriledi, markalı konut satışı hız kesmedi!

TÜİK verilerine göre, gayrimenkul satışlarında bu yılın ilk dört ayında yüzde 7.5 ve nisanda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.3'lük düşüş görülse de markalı konut üreticileri satışlardan memnun.

Milli Emlak İzmir'de 3 adet gayrimenkul satıyor: 5 milyon 170 bin liraya!

İzmir Defterdarlığı Milli Emlak Dairesi Başkanlığı Karşıyaka Emlak Müdürlüğü İzmir Menemen ve Aliağa'da yer alan 3 adet gayrimenkulü satışa çıkardı. İhaleler 18 Haziran ve 19 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek...

OMV Petrol Ofisi 4 ilde 7 adet gayrimenkul satıyor!

OMV Petrol Ofisi Konya Kuzukuyu Mahallesi, Acıpınar Mahallesi ve Ziyagökalp Mahallesi'nde, Mersin'de tece Mahallesi ve Mezitli Mahallesi'nde, Çanakkale'de Çardak Köyü'nde, Sakarya'da Şevkiye Mahallesi'nde 7 adet gayrimenkulü satışa çıkardı.

Gayrimenkul satışı noterde yapılır mı Haberi

Gayrimenkul satışı noterde yapılır mı

Posta yazarı Tamer Heper, "Gayrimenkul satışı için noterde yapılmış sözleşmenin gerekliliğinden sürekli bahsediyorsunuz. Şunu öğrenmek istiyorum; taraflardan birisi tacir veya üretici, diğerinin de kullanmak maksadıyla konut alan bir kişi olması durumunda, aralarında yaptıkları basit yazılı bir sözleşme geçerli olur mu?" sorusunun yanıtını kaleme aldı. İşte Heper'in o yazısı...

Gayrimenkul satışı için noterde yapılmış sözleşmenin gerekliliğinden sürekli bahsediyorsunuz. Şunu öğrenmek istiyorum; taraflardan birisi tacir veya üretici, diğerinin de kullanmak maksadıyla konut alan bir kişi olması durumunda, aralarında yaptıkları basit yazılı bir sözleşme geçerli olur mu? l H.A.

***

Gayrimenkulün satışı amacıyla notere gidilmez. Gayrimenkul satışı yalnızca tapu dairesinde gerçekleştirilir. Noterde gayrimenkul satışı olmaz, yalnızca gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi gerçekleştirilebilir.

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi bir satış değildir, gelecekti satışın vaadini ortaya koyar. Acaba...