katılım bankaları konut kredisi artış

katılım bankaları konut kredisi artış

Konut finansmanında 1 mart itibariyle katılım bankalarından kullanılan kredi miktarı 2007 yılına göre yüzde 362 oranında arttı...

BDDK Aktif Rasyosu değerini düşürdü!

BDDK, 1 Ekim'den itibaren Aktif Rasyosu değerini mevduat bankaları için yüzde 95'ten 90'a, katılım bankaları için yüzde 75'ten 70’e düşürdü.

Kamu bankaları konut kredisi faiz oranları ne kadar oldu?

Konut satın almak isteyenler kamu bankaları konut kredisi faiz oranları konusunda araştırmalarına devam ediyor. Son olarak 0,99 olan konut kredisi faizleri yeni düzenlemeyle 1,29 oldu.

Hangi bankalar konut kredisi faizlerini artırdı?

Koronavirüsü pandemisi nedeniyle kamu bankaları konut ve taşıt kredilerinde indirime gitmişti. İndirim sonrası özellikle konut satışlarında patlama yaşandı. Fakat kamu bankalarının yaptığı kapmaya sona erdi. Peki konut kredisi faizlerinde son durum ne oldu?

Konut kredisi faiz oranları haftanın son gününde ne oldu?

Kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını güncelliyor. Rekor satışlara sebep olan konut kredisi faizleri ne oldu? İşte detaylar...

İkinci el konutta aylık taksit hesaplama!

Kamu bankaları konut kredisi faizleribi güncelledi. Sıfır konut kredisinde faiz oranları aynı kalırken, ikinci el konutlarda faiz ve vade revize edildi.

Konut kredisinde avantaj 1.elde!

Kamu bankaları konut kredisi şartlarını ikinci el konutlar için yeniledi. Faiz oranı 0.74’ten 0.79 çıktı, azami 180 ay vade 120 ay oldu. Kredide birinci el konutlar avantajlı duruma geldi. 

Konutta düşük faiz coşkusu!

Konut satışları nisan ve mayıs aylarında koronavirüs etkisiyle ciddi düşüş kaydetti. 1 Haziran’da kamu bankaları konut kredi faizini tarihin en düşük seviyesine düşürünce konutta veriler değişti.

Faizlerin düşmesiyle emlak fiyatları uçtu!

Kamu bankaları konut kredisi faizini azalttı ancak emlak fiyatlarını yükseltti. Talep artışıyla birlikte yüzde 25’e varan fiyat artışları vatandaşı mağdur etti. Ev alma hayali kuranlar, mağduriyet yaşadı.

Düşük faizli konut kredisine nasıl başvurulur?

Kredi çekmeyi düşünenler güncel faiz oranlarını merak ediyor. Konut almak isteyen vatandaşlar için kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını 0.64'e çekti. Peki düşük faizli konut kredisinin aylık ödemeleri ne kadar? Başvuru şartları neler? İşte detaylar...

Konut kredisi faizlerinde son durum Haziran 2020!

Kamu bankaları konut kredisinde Cumhuriyet tarihinin en düşük konut kredisi faiz oranlarını yürürlüğe koydu. Peki, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank konut kredisi ve kredi faiz oranları ne oldu? İşte detaylar...

Emlak Katılım'dan Emlak Konut GYO işbirliğiyle konut sahibi olmak isteyenlere destek!

Emlak Katılım, Emlak Konut GYO işbirliğiyle konut sahibi olmak isteyenlere deste oluyor...

Fırsatçılar konut fiyatlarını yüzde 30 artırmak istedi!

Koronavirüs sürecinde derinden etkilenen gayrimenkul sektörü, konut kredilerinde meydana gelen faiz indirimi sonrasında yeniden hareketlendi. Kamu bankaları tarafından açıklanan yeni kredi paketleriyle beraber kredili satışlara olan talep son 3 günde yüzde 515 yükseldi.

Konut satışları faiz indirimleriyle canlanacak!

Kamu bankaları tarafından başlatılan Türkiye tarihinin en düşük konut kredisi faiz indirimi hamlesiyle vatandaş 12 ay ödeme yapmadan konut sahibi olunabilecek. 

katılım bankaları konut kredisi artış

katılım bankaları konut kredisi artış katılım bankaları konut kredisi artış

    AA muhabirinin Merkez Bankası verilerinden derlediği bilgiye göre 2007 yılında katılım bankaları, 1 milyar 529 milyon liralık konut kredisi kullandırırak toplam konut kredilerden yüzde 4,7'lik pay alırken, 2012 yıl sonuna göre payını yüzde 7,6'ya yükseltti. 

     2012 yıl sonuna 6 milyar 557 milyon lira düzeyinde konut kredisi kullandıran katılım bankaları, 2013 yılına da artışla başladı. 1 Mart 2013 itibariyle konut finansmanında 7 milyar 71 milyon lira ile katılım bankları, toplam konut kredilerindeki payını yüzde 7,9'a çıkarttı. 2007 yıl sonuna göre katılım banklarının konut kredisindeki artış oranı yüzde 362 oldu. 

     Mevduat bankalarının konut kredisindeki payı ise 2007 yılında yüzde 95 iken 1 Mart itibariyle bu pay yüzde 92,4'e geriledi. 

     

     -''Konut kredilerinin GSYH'ya oranının 2015'te...