maketten ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

maketten ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak yaptığı açıklamada maket üzerinden ev alan tüketicinin sözleşme tarihinden itibaren 24 aya kadar hiçbir sebep öne sürmeden sözleşmeden dönebileceğini dile getirdi.

Maketten ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Uzmanlar daire sahibi olmak isteyen vatandaşı maketten konut satışına karşı uyarıyor. Peki maketten konut satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Maketten ev alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Maketten konut satışlarının nasıl yapılacağı, 27 Kasım 2014 tarihinde 29188 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Ön ödemeli konut satışları hakkında yönetmelikte yer alıyor. İşte maketten ev alırken dikkat edilmesi gerekenler....

Yazlık bölgelerden ev almak isteyenler dikkat!

Koronavirüs ile beraber kalabalık şehirlerde yaşamak istemeyen vatandaşlar yazlık bölgeleri tercih etmeye başladı. Bu durum o bölgelerdeki ev fiyatlarının artmasına neden oldu. Peki, yazlık bölgelerden ev alırken nelere dikkat edilmeli? 

Projeden ev alma sözleşmesi 2021!

İnşaat sektöründe yeni projeler devreye alınmaya başladı. Peki projeden ev almanın avantajları nelerdir? Projeden ev alırken sözleşme nasıl hazırlanır? İşte projeden ev alma sözleşmesi 2021...

Projeden ev alma sözleşme örneği!

Projeden ev alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Projeden ev almanın avantajları ve dezavantaları neler? İşte projeden ev alma sözleşme örneği...

Topraktan ev alırken bunlara dikkat!

İnşaat sektöründe stoklar tükenmeye başlayınca yeni yatırımlar devreye girmeye başladı. Peki topraktan ya da projeden ev alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Dezavantajları ve avantajları neler? İşte tüm merak edilenler...

Maketten konut alırken nelere dikkat edilmeli?

Günümüzde birçok vatandaş maketten konut satın alırken çeşitli mağduriyetler yaşayabiliyor. Takvim Gazetesi köşe yazarlarından Feride Hilal İmal maketten konut satın alırken dikkat edilmesi gereken hususları kaleme aldı.

Ev sahibi olmak isteyenler dikkat! Yüzde 1.90'a ulaştı!

Ev alırken birikimlerinin üstüne eklemek amacıyla konut kredisi çekecek vatandaşlar, konut kredisi faizlerini merak ediyor. Peki 21 Ocak 2021 konut kredisi faizleri ne oldu? İşte banka banka güncel faiz oranları ve 120 ay vadeli 100 bin TL'lik konut kredisi aylık taksit hesaplama...

Ev alırken bu 3 maddeye dikkat!

Türkiye'nin deprem gerçeğine dikkat çeken Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, depreme karşı ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Ev alırken bunlara dikkat!

Gayrimenkul almak, yatırım amaçlı da olsa oturum amaçlı da olsa dikkat edilmesi gereken faktörlere sahip olan bir süre. Peki ev alırken nelere dikkat edilmeli? İşte ev alacakların dikkat etmesi gerekenler...

Maketten ev satışı vurgunu sona eriyor!

Maketten gösterilen konutu satın alıp dolandırılan vatandaşların şikayetleri üzerine oluşturulan komisyon toplanacak ve sunumları dinleyecek.

Ev alırken o tazminata dikkat!

Apartmanlarda çalışan kapıcılar kıdem tazminatı alabiliyor. Yeni ev satın alanlar, yıllardır çalışan kapıcıların tazminat yüküyle karşı karşıya kalabiliyor.

Ev alırken kriterler değişti!

İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, vatandaşların ev alırken, dış cephe estetiği, büyüklük gibi unsurlardan ziyade binanın yapı ve malzeme kalitesini sorgulaması gerektiğinden bahsetti.

Ev alacaklar dikkat! Konutta fırsat dönemi!

Kamu bankalarının koronavirüs sebebiyle ekonomiyi canlandırmak için konut kredilerini 0.64'e düşürmeleri konuta olan talebi artırdı. Peki ev alırken değerlendirilmesi gereken fırsatlar neler?

Ev alacaklar ve kiracılar dikkat!

Ev hayali kuran vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de ev alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği. Peki ev alacakların dikkat etmesi gereken noktalar nedir?

maketten ev alırken dikkat edilmesi gerekenler Haberi

maketten ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Tüketici dernekleri ve hukukçular, maket üzerinden konut satışında tüketicilerin zarar görmemesi için bina tamamlama sigortasının olmadığı projelerde banka kredisi kullanılabilen ya da banka garantörlüğünde hak ediş sistemi ile çalışan projelerin tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor.


Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan Ön Ödemeli̇ Konut Satışları Hakkında Yönetmeli̇kte Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇k'in Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı.


Kolçak, yeni yapılan düzenleme kapsamında maket üzerinden ev alan tüketicinin sözleşme tarihinden itibaren 24 aya kadar hiçbir sebep öne sürmeden sözleşmeden dönebileceğini, bu durumda satıcının, tüketiciden konutun satışı nedeniyle oluşan masraflar ile sözleşmeden dönme süresine bağlı olarak yüzde 2 ila yüzde 8 arasında tazminat isteyebileceğini ancak burada bazı istisnai durumlar olduğunu anlattı.


Kolçak, "Tüketicinin...