13 / 08 / 2022

rezervler

rezervler

Doların 16,36 TL'yi görmesinin ardından uzmanlar Merkez Bankası'nın döviz satışlarının hızlandığına ve rezervlerdeki kaybın kritik seviyelere geldiğine; faiz kararı ve Moody's'in not bildiriminin ardından dolardaki yükselişin devam edeceğine dikkat çekiyor.

Merkez Bankası'nın elindeki rezervler son 20 yılın en düşük seviyesinde

Türkiye 2001 kriziyle kıyaslanamayacak bir ekonomik türbülansın içine girdi. Eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Özatay, krizin derinliğini önceki gün yaptığı açıklamada dikkat çekmişti. Ortaya çıkan veriler bankanın elindeki rezervlerin son 20 yılın en düşük seviyesinde olduğunu o

Merkez Bankası'yla ilgili flaş dolar gelişmesi

Merkez Bankası'nın dolar rezervleri açıklandı. Geçtiğimiz hafta net rezervler 10,5 milyar dolar iken bu hafta 8,2 milyar dolar olması flaş olarak değerlendirildi.

Merkez Bankası rezervleri Şubat'ta yüzde 5 arttı!

Merkez Bankası rezervleri Şubat ayında bir önceki aya oranla yüzde 5 arttı. Rezervler 107.7 milyar dolar seviyesine çıktı.

Kastamonu maden ve ağaç sanayiine yatırımcı bekliyor!

Türkiye’deki her üç kapıdan biri Kastamonu’da üretiliyor. Ancak en büyük sürpriz maden ve mermerlerde bulunan rezervler. İhracatı bu zenginlik uçurmuş durumda. Kastamonu maden ve ağaç sanayiine yatırımcı bekliyor...

rezervler Haberi

rezervler

Son iki haftada dolardaki yükseliş durdurulamazken, mayıs ayı itibariyle TL'deki kaybın 19'u bulduğu belirtildi.

Yapılan hesaplamalara göre Merkez Bankası'nın negatifte olan döviz rezervleri erimeye devam ediyor. 

TCMB’nin toplam rezervinin 13 Mayıs'ta 102 milyar doların altına, uluslararası net rezervlerinse 11.5 milyar dolara gerilediği belirtildi.

Öte yandan bu hafta açıklanması beklenen net rezervin 11.5 milyar dolardan 10 milyar dolara gerilemesi bekleniyor.

Bu hafta TCMB faiz kararı ve Moody’s Türkiye olası not değerlendirmesi sonrasında doların daha da yükseleceği ifade ediliyor.

Editörün Notu: Bu haber 25 Mayıs 2022 23.24'te yazıldı. An itibariyle dolar kuru 16 lira 31 kuruş, euro 17 lira 41 kuruş, altının gramı ise 982 lira 74 kuruş değerindedir.  

Son dakika: Bankalar 0.99'dan konut kredisi vermeye başladı!

LPG'den sonra bir zam da motorine!