sit alanı sorunları

sit alanı sorunları

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, SİT alanlarının korunmasına ilişkin olarak Başbakan Yıldırım'a 7 soru sordu..

Kentsel sit alanı olan yerlerde koruma imar planı çerçevesinde olacak!

Bakanı Sarı: "Diyarbakır'ın Sur İçi bölgesi kentsel sit alanı ilan edilmiştir. Buradaki yapı tipleri, yükseklikleri, kat yükseklikleri, kat adetleri, bina tipleri o yöresel mimarinin ve tescilli yapıların bir benzeri şekilde yapılacaktır

Muratpaşa Şirinyalı'daki 1. Derece Doğal Sit Alanı satılıyor mu?

Şirinyalı Mahallesi’nde bir kısmı 1. Derece Doğal Sit Alanı olan arazinin aslında halka ait olmasına rağmen özel kişilere satılmak istendiği iddia edildi

İzmit Belediyesi kentsel sit alanı ihalesi yapılacak!

İzmit Belediyesi Tarih Koridoru kapsamına Kapanca Sokakla Akçakoca Meydanını birbirine bağlayan Kentsel Sit Alanı içinde kalan Sırrıpaşa Caddesi için hazırlanan sokak sağlıklaştırma proje Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından onayland

Kula Kentsel Sit Alanı yeni baştan imar ediliyor!

Kula Kentsel Sit Alanı yeni baştan imar ediliyor. Kula Belediyesi ve Manisa Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile yürütülecek olan çalışmalar kapsamında sit alanın yeniden imarı yapılarak yaşanan sıkıntıların önüne geçilmiş olacak.

Karahisar Kalesi Kentsel Sit Alanı Projesi başlatılıyor!

Karahisar Kalesi ve Çevresi Kentsel Sit Alanı Turizm Yönetim Planı Projesi Başlıyor... Afyonkarahisar Valiliği Proje Üretim ve Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada;

Sit alanı nasıl kaldırılır?

Bakanlıkça tespiti yapılan taşınmaz kültür varlıkları ile sitlerin korunması gerekli olanlar, koruma bölge kurulu kararıyla tescil edilebiliyor. Peki, bu tescile itiraz edilebilir mi? Sit alanı nasıl kaldırılır?

Bir arsanın sit alanı olup olmadığı nasıl sorgulanır?

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından sit alanları tespit ve tescil edilebiliyor. Peki, bir arsanın sit alanı olup olmadığı nasıl sorgulanır? Sit alanı sorgulama işlemi nereden ve nasıl yapılır?

Tapuda sit alanı şerhi varsa ne olur?

Sit alanı ilan edilen taşınmaz malların tapu kütüğüne "Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığıdır. Tarih – Yevmiye" şeklinde şerh düşülüyor. Peki, tapuda sit alanı şerhi varsa ne olur?

Sit alanı ilan edilen arsaya neler yapılabilir?

Korunması gerekli kültür ve tabiat varlıklarının korunma alanlarının tespiti Koruma Kurullarınca yapılıyor. Peki, bir alan koruma kurulunca sit olarak ilan edilirse ne olur? Sit alanı ilan edilen arsaya neler yapılabilir?

Sit alanı olan arsa satışı yapılabilir mi?

Koruma altındaki alanlarda, koruma kurulu tarafından hazırlanan imar planı uygulanıyor. Peki, bir arsa sit alanı olarak ilan edilirse ne olur? Sit alanı olan arsa satışı yapılabilir mi?

Sit alanı tescil kararı nasıl verilir?

Korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarının, korunma alanlarının ve doğal sitler hariç olmak üzere sitlerin tespit ve tescili ile ilgili usul ve esaslar ilgili yönetmelik ile açıklanıyor. Peki, sit alanı tescil kararı nasıl verilir?

Sit alanı tescili nasıl yapılır?

Kültür varlıklarının yoğun olarak bulunduğu sosyal yaşama konu olmuş veya önemli tarihi hadiselerin cereyan ettiği yerler ve tespiti yapılmış tabiat özellikleri ile korunması gerekli olan sit alanı tescili nasıl yapılır?

Antalya Akseki'deki sit alanı taş ocağı mı oluyor?

ANTALYA'nın Akseki İlçesi'nde bir taş ocağı firmasına ruhsatlandırılan 99.8 hektarlık alanın önemli bölümünde tarihi kalıntılara rastlanınca Sit alanı ilan edildi. Köylüler bölgede taş ocağının faaliyetine devam etmesine tepki gösterdi.

sit alanı sorunları

sit alanı sorunları sit alanı sorunları

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, sit alanlarının korunmasına ilişkin soru önergesi hazırladı. Altıok sorularının Başbakan Yıldırım tarafından yanıtlandırılmasını talep etti.

Altıok önergesinde "Coğrafi özellikleri, kültür ve tabiat varlıkları ile ülkemiz arkeolojik, çevre, kentsel ve tarihi mekanlar çeşitliliği olarak zengindir. Kapadokya'dan Dilek Yarımadası'na, Hasankeyften Fırtına Vadisi'ne, Beyşehir Gölü'nden Tuzgölü'ne SİT alanı kapsamı içinde olan ve korunması gereken yüzlerce alan vardır." dedi.

SİT alanlarının doğal SİT alanı, kentsel SİT alanı, arkeolojik SİT alanı ve tarihi SİT alanı olmak üzere 4 kategoride toplandığını hatırlatan Altıok "Anayasa'nın 56. maddesine göre çevrenin korunmasını sağlamak devletin görevlerinden biridir. Ancak hükümet bu bölgelerde yapılaşmaya izin verecek kanun ve yönetmelik çalışmalarını yapmaktadır." diyerek SİT alanlarına ilişkin 7 soru sordu.

Altıok'un soruları

1. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve...