Günlük yazlık ev kiralama yasası!

Günlük yazlık ev kiralama yasası! Günlük yazlık ev kiralama yasası!

Günlük yazlık ev kiralama hususunda bazı yasal düzenlemeler bulunuyor. 11 Ekim 2013 tarihinde yapılan yasal düzenlemelere göre, günlük kiralık evler için ruhsat alınması gerekiyor. İşte günlük yazlık ev kiralama yasası..Günlük yazlık ev kiralama yasası!

Günlük yazlık ev kiralama hususunda bazı yasal düzenlemeler bulunuyor. 11 Ekim 2013 tarihinde yapılan yasal düzenlemelere göre, günlük kiralık evler pansiyon statüsüne alınmış olup; bu evlerin de kiraya verilmesi için ruhsat şartı getirildi.


Bu uygulama ile vergi kaybının önlenmesi amaçlanmış olup; günlük kiralanan tüm işletmelerde geçici ikamet yerleri olarak kimlik bildirme sistemine dahil edildi.


Günlük evlerin pansiyon ruhsatıyla kayıt altına alınmasıyla konaklayan müşterilerin kimlik bilgileri emniyete bildirilecek. Pansiyonlar  her akşam konaklayan müşterilerinin kimlik bilgilerini bağlı bulunduğu polis merkezine bildirecek. 


Konaklama bilgileri internet üzerinden emniyet genel müdürlüğüne de aktarılacak. Polis pansiyon sahiplerinden gelen müşteri bilgilerini genel bilgi tarama GBT ve ulusal yargı ağı projesi üzerinden sorgulayacak. Hakkında yakalama ya da tutuklama kararı bulunan kişi kiraladığı evde göz altına alınacak.


Yapılan uyarıya karşın ruhsat almadan pansiyon hizmeti vermeye devam eden günlük kiralık evler mülki amirin kararı ile geçici sürelerle mühürlenecek. Ev sahiplerine kabahatler kanununun “emre aykırı davranış suçundan” 183 lira idari para cezası kesilecek.


Günlük kiralık ev ruhsatı için gerekenler:


UMUMA AÇIK İSTİRAHAT VE EĞLENCE YERLERİ’NİN RUHSATLANDIRILMASINDA ( OTEL – PANSİYON - YURT) İSTENİLEN BELGELER

1.   BAŞVURU FORMU.

2. ADRES BELGESİ ( Tapu Fotokopisiyle 3.Kat İmar İşleri Müdürlüğü Numarataj Servisinden Alınacak-Kira Kontratı ve Yangın Tüpü Faturası Bu Adrese Göre Düzenlenecek)

3. TAPU FOTOKOPİSİ. (TAPUDAN DEĞİŞİKLİK OLMADIĞINA DAİR ONAY YAPTIRILACAK TASDİKLİ SON ÜÇ AYLIK)

4.  BİNANIN YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ. (BELEDİYE VEZNESİNE İMAR SURET HARCI  YATIRILARAK 3. KAT İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ İSKAN SERVİSİNDEN ONAYLATILACAK.)

5.  KİRA SÖZLEŞMESİ NOTERDE YAZILACAK. .(MAL SAHİBİYLE)

6.  YANGIN TÜPÜNÜN ALIM FATURASI ( CE BELGELİ ) VE BELEDİYE   VEZNESİNE YANGIN RAPORU HARCI YATIRILARAK , HALKLA İLİŞKİLER MASASINA DİLEKÇEYLE BAŞVURARAK İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜNDEN YANGIN RAPORU YAZDIRILACAK.

7.  İLGİLİ ODASINDAN ALINACAK BELGE ( ODA FAALİYET BELGESİ)

8. İLGİLİ ODASINDAN ALINACAK BELGE (SİCİL TASDİKNAMESİ )

9.  YERLEŞİM YERİ VE ADRES BELGESİ.(Nüfus Müdürlüğünden Alınacak)

10.  ÇALIŞMA SAĞLIK KARNESİ VE RAPORUNUN FOTOKOPİSİ (SAĞLIK KARNESİ BELEDİYEMİZ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İNCİLİPINAR MAH. RECEP YAZICIOĞLU PARKI YANI). 

11. SABIKA KAYDI.(ADLİ SİCİLDEN)

12. EĞER ŞİRKETSE İMZA SİRKÜLERİ ,TİCARET SİCİL GAZETESİ, ŞİRKET ANA SÖZLEŞMESİ FOTOKOPİLERİ

13. 1 ADET ECZA DOLABI VE MALZEMESİ OLACAK 

14. DEVİR YAPILACAK İSE DEVİR SÖZLEŞMESİ. 

15. NÜFUS CÜZDAN FOTOKOPİSİ.(3 ADET.) 3 ADET VESİKALIK FOTOĞRAF

16. MALİYE YOKLAMA FİŞİ

17. SGK BEYANI DOLACAK ÇALIŞANLARIN KİMLİK FOTOKOPİSİ

18. YERLEŞİM PLANI ÇİZDİRİLECEK

19. OTEL-MOTEL-TATİL KÖYÜ VB. DİĞER YERLERDEN LİSANSLI GERİ KAZANIM TESİSLERİYLE VEYA VALİLİKTEN GEÇİCİ DEPOLAMA İZNİ ALMIŞ TOPLAYICILARLA YAPILAN SÖZLEŞME (BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ) 

20. ÖĞRENCİ YURDU İSE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇILIŞ İZNİ  BELGESİ FOTOKOPİSİ 

21. MUVAFAKATNAME KAT MALİKLERİNDEN ALINACAK


Yazlık alım satım vergisi 2015!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com