30 / 05 / 2023

Hamza Dağ'dan Kanal İstanbul açıklaması!

Hamza Dağ'dan Kanal İstanbul açıklaması!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım Medya Başkanı Hamza Dağ, Kanal İstanbul'la ilgili konuştu. Dağ, "Kanal İstanbul, deniz ticareti ve İpek Yolu hareketlenmesi noktasında stratejik önem arz ediyor" dedi.AK Parti Genel Merkez AR-GE ve Eğitim Başkanlığı'nca gerçekleştirilen 81 İl AR-GE ve Eğitim Başkanlığı Çalışma Kampı'na start verildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda gerçekleştirilen kampın açılışında konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım Medya Başkanı Hamza Dağ, kampın sonunda şehirlerine dönenlerin 2023 seçim çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. 

Hamza Dağ dan Kanal İstanbul açıklaması!

Konuşmasında muhalefet partileriyle ilgili eleştirilerde bulunan Dağ, şunları kaydetti:

"Bir süredir yalan siyaseti yapıyorlar. Yalan üzerine bir siyaset tarzı belirleniyor. Bu acziyetin göstergesi ve bunu görmek lazım. Biz 19 yıldır iktidarız ve iktidar döneminde hangi kriteri alırsak alalım bu ülkeye katbekat hizmetler yaptığımızı, taraflı tarafsız biraz ön yargılarından ayrıldığı zaman, herkes takdir ediyor ve eder. 2019 yerel seçimlerinde İstanbul ve  Ankara  belediyeleri kazandıklarında şu anki arkadaşlar, buradan acaba 'Hizmet yarışı olur mu?' diye vatandaşımız bir beklenti içine girmişti. Ülkenin her tarafına alt yapısından hastanesine yoluna ve milli savunmasına her şeyine bu anlamda vizyon katmış bir iktidar, buna karşın eğer bu iki belediye bir hizmet ortaya koyabilirse hizmet yarışı olabilir diye ortadaki seçmen bir beklenti içine girdi. 2,5 yıl geçti ve bu süre zarfında ortaya konulan hiçbir şey yok. Ortaya konulan en büyük vizyon temel atma töreni. Yani bu da tarihe geçti. Dolayısıyla bir vizyon ortaya koyamıyorlar ve hizmet noktasında gerçeklik ortaya koyamayanların sarılacağı tek şey yalan. Bunu özellikle 4-5 aydır açık ve net şekilde görüyoruz. Bunu saldırı haline de birileri getirmiş durumda."

- "Kanal İstanbul, deniz ticareti ve İpek Yolu hareketlenmesi noktasında stratejik önem arz ediyor"

Dağ, konuşmasında Kanal İstanbul'a da değinerek bilgi paylaştı ve şunları söyledi: 

"2023 vizyonu ve 2028'e kadar devam edecek süreçte inşallah temelini attığımız birçok icraatın hayata geçtiğini hep birlikte yaşayacağız. 1. köprü, 2. köprü ,Marmaray'a karşı çıkmışlar. Her şeye karşı çıkan müzmin bir karşıtlık söz konusu." 

Kanal İstanbul projesiyle ilgili 5-6 senelik bir sürecin söz konusu olduğuna dikkat çeken Dağ, konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

"O hayata geçtiğinde İstanbul'da yaşamayan birileri olarak proje daha aşağı ve ayrıntıya girdikçe beni çok heyecanlandırıyor. Dün Genel Başkan demiş ki 'İstihdama ve üretime faydası var mı?' Vizyon bu kadar dar. 2 liman yapılıyor oraya. 2 liman dediğin lojistiğin merkezi olması demektir. Kanal İstanbul'un dibi hava alanı. Yani Çin'den, ABD'den gelen malın, hava alanından 2-3 saatte Ortadoğu ve Afrika'ya ulaşabilme imkanı var. 2 büyük liman yapılıyor. Kanal İstanbul'un aslı birilerinin dediği gibi şehirden ziyade lojistik ve deniz ticareti işi. İstanbul ve Türkiye'yi merkez haline getirecek bir AR-GE işi. İnşaat yaparken on binlerce insanın çalışacağı bir alan. Deprem, en büyük hazırlıklı olmamız gereken unsurlardan birisi. Oraya kentsel dönüşüm anlamında yapılacak işler. Kanal İstanbul, deniz ticareti ve İpek Yolu hareketlenmesi noktasında stratejik önem arz ediyor. Bittiği zaman da Ulaştırma Bakanlığı'nın yapmış olduğu çalışma vardı. Kanal İstanbul Projesi'yle, ekstra limanlardan ve oradaki akıllı şehirden oluşacak, ekosistemin dışında sadece kanaldan geçecek olan gemilerin 1 günlük geliri ile bir okul, 1,5 günlük geliriyle de bir hastane yapma imkanı olacak."

Kanal İstanbul gerçekleri!

Kanal İstanbul projesi nasıl işleyecek?

Kanal İstanbul'a ilişkin 14 bin sayfa teknik analiz var!
Geri Dön