04 / 07 / 2022

İBB Meclisi'nde TÜGVA planları tartışması! 

İBB Meclisi'nde TÜGVA planları tartışması! 

TÜGVA için yapılan plan değişiklikleri İBB Meclisi’nde tartışmalara neden oldu. Türkiye Gençlik Vakfı'nın (TÜGVA) Eyüp'teki eski mezarlık alanına yapılan genel merkezinin planlama süreci İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nde tartışmalara sebep oldu. 

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; oylama sırasında CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı arazinin planlama ve el değiştirme sürecini açıklayarak, vatandaşa ait iken mezarlık alanında olan arsanın yıllar içinde bir vakfın genel merkezi olmasına tepki gösterdi. 

İBB Meclisi nde TÜGVA planları tartışması! 

MEZARLIK ALANIYDI VAKIF GENEL MERKEZİ OLDU

“Türkiye Cumhuriyeti'nde böyle bir iş olmuş mu gerçekten herkesin düşünmesini istiyorum” diyen Balyalı, şunları kaydetti: 

- 1990’lı yıllarda bir vatandaşa ait şahıs mülkiyetinde bir yer. 2010 yılındaki planlarda burası ‘kamulaştırma, yol ve mezarlık' alanındaydı. Kamulaştırma alanında olması nedeniyle 6 Ocak 2014 tarihinde park yapılmak amacıyla İBB tarafından kamulaştırılarak alınıyor.

- 15 Ocak 2016 tarihinde imar planı yapılıyor ve ‘sosyal kültürel tesis alanı' oluyor. İBB burayı 2017'de belediye iştirakimiz KİPTAŞ'a 35 daire karşılığında veriyor.

- KİPTAŞ, aynı yıl ihale ile arsayı satışa çıkarıyor. 29 milyon 990 bin liraya bahsettiğimiz vakfa veriliyor. O sırada arsada İBB'nin yapımını başladığı Eyüp Gençlik Merkezi inşaatı sürüyor.

- Yaklaşık 10 milyonluk harcama yapılıyor. İhale sonrası inşaat durduruluyor. Vakfın satın almasından sonra da genel merkezinin açılışı Cumhurbaşkanı tarafından yapılıyor. Bugün de arazi ‘özel sosyal kültürel tesis’ alanı yapıldı.

AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş da “Vakıflarla ne alıp veremediğiniz var anlamıyorum. İktidara yakın vakıf ne demek onu da anlamadım. Bırakın artık tarikatlarla, dini inançlarla uğraşmayın. Din düşmanlığını bırakın. Siz de yeni vakıflar kurun” diye konuştu. 

İBB’nin TÜGVA’dan geri aldığı yurtta kira krizi!