Iğdır'da Bakanlıkça yapılan ulaşım projeleri TBMM'de!

Iğdır'da Bakanlıkça yapılan ulaşım projeleri TBMM'de! Iğdır'da Bakanlıkça yapılan ulaşım projeleri TBMM'de!

Iğdır'da Bakanlıkça yapılmış olan ulaşım, altyapı ve yatırım projeleri meclis gündemine taşındı. CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı..


CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Iğdır'da Bakanlıkça yapılmış olan ulaşım, altyapı ve yatırım projelerine ilişkin soru önergesi hazırladı. Topal sorularının Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlandırılmasını talep etti. 

Iğdır İl'i esas olmak üzere;

1- Altyapı hizmeti olarak ilimizde hangi projeler uygulanmaktadır?

2- Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu normal seferlerine başlamış mıdır? Bu yola Iğdır da dahil edilecek mi? Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu projesi var mıdır?

3- İl genelinde Bakanlığınızca yapılan (2003-2017 döneminde) toplam yol imalatı kaç kilometredir?

4- İl genelinde 2003-2018 yılları arasında bakanlığınız ile bağlı ve ilgili kuruluşlarının gerçekleştirdiği yatırım projeleri nelerdir? Söz konusu yıllar itibari ile Çankırı'da yatırım programına alınan projelerde fiziki ve nakdi gerçekleşme oranları nelerdir? Tahsis edilen ödenek miktarları ne kadardır? Bu ödeneklerin ne kadarı tahsis edildiği dönemler içerisinde harcanmıştır?

5- 2003 ile 2018 yılları arasında İl'de gerçekleştirilen yatırımları göz önünde aldığınızda, kamu yatırımları bakımından 81 il içerisinde kaçıncı sıradadır?