İmar barışı ödemeleri için son gün!

İmar barışı ödemeleri için son gün! İmar barışı ödemeleri için son gün!

İmar barışı için başvuru yapan vatandaşların bugün mesai bitimine kadar Yapı Kayıt Belgesi bedellerini ödemeleri gerekiyor.31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlarda bulunan  tüm yapıları kapsayan imar barışı uygulamasında başvurular 15 Haziran'da sona erdi. İmara aykırı inşa edilen kaçak yapılar için çıkarılan uygulamada ödemeler yeniden alınmayacak.

İmar barışı ödemeleri ise bugün saat 16.30 itibariyle sona eriyor. Aftan yararlanmak isteyen vatandaşların acele etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde Yapı Kayıt Belgeleri’ne sahip olamayacaklar ve imar barışından yararlanamayacaklar.

10 milyonu aşkın başvuru

Türkiye'deki yaklaşık 13 milyon kaçak yapıyı kapsayan uygulama kapsamında 10 milyon 350 bin vatandaş başvuruda bulundu. 

İmar barışı mesaisi

Vatandaşların imar barışı ödemeleriyle ilgili yoğunluk yaşamaması için Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank'ın 29-30 Haziran'da da açık olacağı açıklandı. Bankalar, 29-30 Haziran'da 10.00-16.30 saatleri arasında, 81 ilde yeterli sayıda şubeyle Yapı Kayıt Belgesi bedellerini alacak.

Ödemelerde yoğunluk yaşanmaması için bugün Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın Türkiye genelinde belirli şubeleri 10.00-16.30 saatlerinde vatandaşlara hizmet verecek. 

Ödemeler, bugün saat 23.59'a kadar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın internet şubeleri ile mobil uygulamalarından da yapılabilecek.

Kredi fırsatı

Ödemelerde taksit uygulamasının yapılmadığı uygulamada peşinatı bulunmayan vatandaşlara bankalar yüzde 1.55’den başlayan faiz oranları ile imar barışı konut kredisi veriliyor. Ziraat Bankası’nda 12 ay vadede 1.55, 60 ay vadede 1.69 faiz oranı ile konut kredisi sunuluyor.

Ödemeler nasıl yapılacak?

Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri, ilgili belediyeden temin edilen arsa ve arazi asgari metrekare birim değerler esas alınarak belirleniyor.

Tarımsal amaçlı basit binalar için metrekareye 200 lira, 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için metrekareye 600 lira, 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için metrekareye bin lira, 8 ve daha yüksek katlı binalar için metrekareye bin 600 lira, lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane gibi yapılar için de metrekare başına 2 bin lira, güneş enerjisi santrallerinde (GES) ise megavat başına 100 bin lira olarak hesaplanacak.

Ev fiyatlarını artırdı

İmar barışı uygulamasının başladığı günden beri geçen bir yılı aşkın sürede İstanbul'da ilçeler bazında konut fiyatları ortalama yüzde 7,45 gerilerken, en fazla yükseliş yüzde 12,77 ile Beyoğlu'nda oldu. 

Beyoğlu'nu bu alanda yüzde 7,75 ile Zeytinburnu, yüzde 7,43 ile Adalar, yüzde 5,98 ile Sarıyer, yüzde 5,81 ile Çatalca, yüzde 5,29 ile Başakşehir, yüzde 5,50 ile Eyüp izledi.

İmar barışına 10 milyon 350 bin kişi başvurdu!

İmar barışı en fazla Beyoğlu ve Zeytinburnu'nda konut fiyatlarını artırdı!