25 / 06 / 2022

İnşaat malzemesi fiyatlarının yükselmesi yeni iflaslar mı getirecek?

İnşaat malzemesi fiyatlarının yükselmesi yeni iflaslar mı getirecek?

Gayrimenkul yatırım uzmanı İsa Demir yazısında inşaat malzemesi fiyatları düşmezse yeni iflasların yaşanabileceğini kaleme aldı. İşte İsa Demir'in o yazısı...Gayrimenkul yatırım uzmanı İsa Demir yazısında inşaat malzemesi fiyatları düşmezse yeni iflasların yaşanabileceğini kaleme aldı. İşte İsa Demir'in o yazısı...

Son 2 ayda içinde inşaat sektöründe yer yerinden oynadı. Tüm İnşaat malzemesi fiyatları tarihte görülmemiş şekilde arttı. Fiyatlar geri gelmezse önümüzdeki günlerde yeni iflaslar göreceğiz. İnşattan daire almış birçok vatandaş yine mağdur olacak. Bunun sorumlusu; belirsizliğin bolca olduğu inşaat sektöründe risk alarak inşaat yapan müteahhit değil, daire alan vatandaş hiç değil.

İnşaat malzemesi fiyatlarının yükselmesi yeni iflaslar mı getirecek?

Dolar kuru yükseliyor, demir ve beton fiyatı da yükseliyor. Dolar iniyor demir ve beton fiyatları yerinde sayıyor. Bakanlık bu fiyat yükselişlerini yeterince kontrol etmiyor. Piyasada kör tuttuğunu öpüyor. Konut üretimi ülkemizde milli güvenlik sorunudur, çok önemlidir. Halen bunu idrak edemeyenler var. Her yıl 1 milyona yakın evlilik olan bir ülkede, yeterli miktarda vatandaşın alabileceği veya kiralayabileceği konut üretilemiyorsa sorun katlanarak devam ediyor ve çözüm daha da zorlaşıyor demektir. Ülkelerin en önemli bileşeni ve çekirdeği ailedir. Barınma sorunu olan, bir eve sahip olamayan aileler, mensup oldukları millete ne kadar fayda sağlayabilirler? Bir ömür boyu daire almak hayaliyle yaşayan aileler var. Son fiyat artışlarıyla bir ömür bile daire almak için yeterli olmayacak!