28 / 01 / 2023

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

TÜİK’in açıkladığı Ocak ayı konut satış rakamlarına göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 artarak 97 bin 019 olarak kaydedildi. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,3 oranında azalış gösterdi, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,7 artarak bin 742 oldu.

TÜİK tarafından açıklamam konut satış istatistiklerini, Özyurtlar Holding, Kar Group, Bahaş Holding, Cihan İnşaat, İnsay Yapı ve Yapıen İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanları değerlendirdi. 

 

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

“Uzun süreli oturma izni ülkemize yabancı yatırımcı getirir”
Yeni yılın ilk verileri geldi. Genel tabloya baktığımızda geçen yıla göre bu yıl yüzde 1.17’lik bir artış görüyoruz. Diğer bir sevindirici tablo ise yabancı yatırımcıdan geldi. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,7 artarak 1.742 oldu. Yeni rakamlar gösteriyor ki bu artış 2018’de de yükselen bir ivmeyle devam edecek. Sektöre ivme kazandıracak birtakım çalışmalar yapılıyor. Bunlar önemli adımlar, ancak bir yandan da 2012’de çıkan Mütekabiliyet Kanunu’nunda da birtakım düzenlemeler yapılabilir, böylece konut satış rakamları ivmesi hem yerli hem de yabancı yatırımcı açısından aynı hızda sağlanmış olur. Yabancılar kanuni sınırlamalara uymak kaydıyla, Türkiye’de işyeri veya mesken olarak kullanmak üzere taşınmaz satın alabiliyor. Ancak farklı şehirlerde de olsa, yabancı bir kişinin Türkiye’de satın alabileceği taşınmazların toplam yüzölçümü 30 hektarı geçemiyor. En az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı üç yıl satılmaması şerhiyle satın alan yabancıların Türk vatandaşlığı almaya hak kazanıyor. Avrupa’da daha uygun fiyata gayrimenkul satın alıp vatandaşlık ve oturma hakkı kazanma şansı olduğunu biliyoruz. Türkiye’de de uzun süreli oturma iznine yönelik çalışmaların yapılması yabancı yatırımcı talebini artırır.

 

Şenol Üçüncü / Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi:

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

“Yakında yeni yeni projeler göreceğiz”

Konut satışları 2017’yi rekor denecek bir artışla kapattı. Geçen yılın ilk yarısındaki güçlü seyrin etkisiyle 1,41 milyon adede ulaşarak rekor kırsa da, yılın son çeyreğinde düşüş trendine girmişti. Bunun nedeni ise kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra, konut sektöründeki tüm teşviklerin eylül sonu itibarıyla sona ermiş olmasıydı. Ancak bugün açıklanan TÜİK verilerine baktığımızda; konut satışlarının yeni yıl itibariyle tekrar artış trendine girdiğini görüyoruz. Şimdi hazırlanan teşvik paketiyle birlikte yakın zamanda yine özlenen satış rakamlarına ulaşabiliriz. Ayrıca geçtiğimiz günlerde açıklanan yapı izin istatistiklerine göre 2017 yılında 1 milyon 323 bin konuta ruhsat verildiğini gördük. Önceki yıl 986 bin olan ruhsat sayısı, böylece yüzde 32.3 oranında artmış oldu. Bu da yakında yeni yeni projeler göreceğiz anlamına geliyor.

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

“İnşaat sektörü yeni yıla hızlı başladı”

Yeni yılın ilk inşaat sektörü ve konut satış verileri gelmeye başladı. Rakamlar sevindirici. Sektöre 2018 yılına hızlı bir giriş yaptı diyebiliriz. Yabancılarda geçen yılın aynı ayına göre %25,7 artış görülmesi çok olumlu bir durum. Bu verilere baktığımızda bu sene yabancılara olan konut satışının daha çok artacağını görebiliyoruz. Şimdi konut alımını kolaylaştıracak olan devlet desteğinin artması, birikimlerin artmasında önemli bir etki yapacaktır. Düşük faizli kredi çekilmesi konusu önemli. Faizlerin yüksek olması, ipotekli konut satışlarının %20,3 oranında düşmesinin en büyük etkisidir. Konut Hesabı Sistemi ve konut kredisi arasında ilişki kurularak ev sahibi olmak isteyenlere avantaj sağlanacak. Ev sahibi olmak isteyenler ve bankalar arasında imzalanacak sözleşmelerde daha düşük faiz oranıyla konut kredisi kullanılabilecek. Konut almak isteyenlere bir dizi vergi avantajı da geliyor. Konut hesabı birikimlerinden daha düşük stopaj alınacak. Ev alırken tapu harçları sıfıra kadar düşürülebilecek. Konutlardan alınacak tapu harcı Bakanlar Kurulu kararıyla sıfıra kadar indirilebilecek. Bu tip destekler; satışların artmasını ve konut stoğunun erimesini de beraberinde getirecektir. 


 Ertuğrul Yavuz Pala / Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı: 

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

 “Bankalar elini taşı altına koymalı”

Genel tabloya ve yabancıya satışa baktığımızda sevindirici bir tablo görüyoruz. Ancak veriler bize gösteriyor ki kredili satışlarda sıkıntı var. 2017 yılında konut kredili satışlar Aralık’ta yüzde 30,1, Kasım’da yüzde 23,9, Ekim’de yüzde 19,8 gerilemişti. Yeni gelen rakamlara baktığımızda da benzer bir tablo görüyoruz. Bunu nedeni herkesin tahmin edebileceği gibi konut faizlerinin yüksek seyretmesiydi. Bu nedenle önümüzdeki dönemde satışları artırmak ve sektöre ivme kazandırmak amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan teşviklere, bankalardan da destek gelmeli ve konut kredisi faiz oranı psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına çekilmeli. Böylece beklenen satış artışları peş peşe gerçekleşmiş olur, çünkü beklemede olan yatırımcılar ve oturmak için ev almak isteyenlerin beklentisinin bu yönde olduğunu biliyoruz.


İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı: 

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

“Sektör yeni rekorlara imza atabilir”

Konut sektörü 2016 yılında 1 milyon 341 bin satış rakamı ile kırdığı satış rekorunu, 2017'de 1 milyon 409 bin ile yeniden kırılmış oldu. Yeni gelen rakamlara baktığımızda geçen yılın aynı dönemine göre artış olduğunu görüyoruz. Özellikle yabancı yatırımcının ilgisi çok sevindirici 2018 yılına umut ve mutlulukla bakıyoruz. Mevcut tablonun daha ileriye taşınması için herkese görevler düşüyor. Hükümet bazında bir takım teşvik ve destek çalışmaları yapıldığını biliyoruz, bizler de var gücümüzle çalışıyoruz. Finansman tarafında da birtakım kolaylıklar sağlandığında önünü görmeye başlayan, geleceğe güvenle bakan yatırımcı harekete geçecektir. Böylece bu yıl sonunda yeni rekorlara imza atmak çok da uzak bir tablo olmaz diye düşünüyoruz.

 
Mehmet Celal Koçer / Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

“Veriler yeni yatırımlar için güç verdi”

Yeni yıla güzel bir başlangıç yaptık. Bu rakamların sevindirici olmasının yanı sıra geçtiğimiz günlerde yapı izin istatistiklerine göre; 2017 yılında 1 milyon 323 bin konuta ruhsat verildiğini gördük. Önceki yıl 986 bin olan ruhsat sayısı, rakamlara göre yüzde 32,3 oranında artmış bulunuyor. Buradan yola çıkarak yakında yeni projelerin hayata geçecek olması bizleri ayrıca sevindirdi ve yeni yatırımlar için güç verdi. Bundan sonra verilecek teşvikler ve özellikle bankalar tarafından gelecek güzel bir haber, sektöre daha da canlılık kazandıracak ve beklemede olan yatırımcıları harekete geçecek. 


Haydar Yamaç/ Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

Sektör ekonominin lokomotifi olmaya devam edecek
Konut satış rakamlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında artarak 97 bin 019 olduğunu görüyoruz. Bu da konutun hala güvenilir ve kazançlı bir yatırım aracı olarak görüldüğünün göstergesidir. Devletimizin sektöre verdiği destekle birlikte konut satışları hız kesmeden 2018 yılında da devam edecektir. Konut üreticileri de birbirinden cazip ödeme planları sunan kampanyalar ile sektördeki bu canlılığa destek oluyor. Beklentimiz;  konuta olan yerli ve yabancı yatırımcı ilgisi gelecek dönemde de devam edecek. Ancak sektörümüzün geleceği ve Türkiye ekonomisi açısından önemini ve çarpan etkisini de düşündüğümüzde; vergi teşviklerinin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

Gürkan Akkuş / ERA Gayrimenkul Türkiye İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü:

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

Yılın ilk ayında başlayan artış motivasyonu artıracaktır
Konut satış verilerini iyi okumalı ve analiz etmeliyiz. Konut satış rakamları her yıl olduğu gibi artmaya devam ediyor. Konut satışlarındaki ivmeyi gayrimenkul sektörüne ve ekonomiye duyulan güvenin bir göstergesi olarak görüyoruz. 2018 yıllının başlarında olduğumuz bu zamanlarda emlak ve gayrimenkul sektör de yaşanan büyüme hızlanarak önümüzdeki dönemlerde devam etmeli. Sektör bazında 2017 yılında yapılan çalışmalar sayesinde bir çok yenilik ve canlılık yaşandı. TÜİK tarafından açıklanan yılın ilk ayında bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışlarında yüzde 1,7 oranında artış yaşandığını görüyoruz ve bu rakamlar artışın devam edeceğine yönelik olarak bizleri umutlandırıyor. En güvenilir yatırım araçlarından olan konut, artan satışlarla birlikte ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edecek.

 

Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

Yabancıya konut satışı cari açığı kapatacak önemli bir unsur
Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında artarak 97 bin 19 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 16 bin 336 konut satışı ve yüzde 16,8 ile en yüksek paya sahip oldu.  2018 yılının ilk ayı bize önümüzdeki dönemlerde de konut satışlarının artacağı sinyalini veriyor. Türkiye’nin ekonomik büyümesine ve istihdamına olumlu katkıda bulunan gayrimenkul sektörü, yatırımcının en güvenilir yatırım aracı olmaya devam ediyor. Yatırımcılara tavsiyem;  özellikle Kanal İstanbul güzergahında bulunan konut projelerini tercih etmeleridir. Zira uzun vadede bu güzergah ürerinde bulunan projelerdeki daire fiyatları tavan yapacaktır. 

Ayrıca yabancılara konut satışlarında diğer aylarda olduğu gibi yine bir yükselme mevcut. Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,7 artması ülkemizin yabancılar nezdinde tercih edildiğinin kanıtıdır. Türkiye’de yabancıya konut satışının ekonomiye doğrudan fayda sağladığını ve cari açığı kapatacak önemli bir unsur olduğunu unutmamak gerekiyor. Özellikle Kanal İstanbul güzergahı açıklandıktan sonra Ispartakule lokasyonuna yabancı yatırımcılar yoğun olarak ilgi göstermeye başladı. 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan BANU EVLERİ Ispartakule 2 projemiz Suudi Arabistan ve Kuveytli yatırımcıların yoğun ilgisini çekmeye başladı. 


TESA Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asım Sağlam

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

Gayrimenkul sektörü hiçbir zaman durağanlığa girmez
Ocak 2018 TÜİK Konut Satış İstatistikleri’nden (TÜİK)  bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışlarının arttığını görüyoruz. Bu artış bizlere 2018 yılında da sektörün canlılığını koruyacağını ve sektöre olan ilginin her geçen gün artacağını gösteriyor. Zaten gayrimenkul sektörü hiçbir zaman durmaz, sıkıntılı dönemlerde bile en doğru yatırım aracıdır. Herhangi bir kriz anında bile alan-satan sayısı normal günlerden fazla olur. Çünkü kiminin nakde ihtiyacı vardır, kiminin de var olan nakdini uygun fiyat ile mala dönüştürmeye. TÜİK verilerine göre; yabancıya konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,7 arttığını görüyoruz.  Bu satışlarda her zaman olduğu gibi İstanbul liderliği elden bırakmadı. Özellikle son bir yıldır yabancılar Türkiye’yi yakın markaja aldı. Önümüzdeki günlerde bu satışların artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Sektörün canlılığını koruması ve dışarıdan ülkemize döviz girdisinin artması ekonomik anlamda olumlu gelişmelerin olacağının göstergesidir. 

Güçlü İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çelik

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

İnşaat sektörü 2018 yılında da ekonominin amiral gemisi olmaya devam edecek 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı konut satış istatistiklerini değerlendiren Güçlü İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çelik, “2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında  artış gerçekleşti. Hükümetimizin konut yatırımların artması yönünde verdiği desteklerle sektör olarak ekonomiye sağladığımız katma değeri sürekli artırıyoruz. Bu ay içinde açıklanan evi olmayanlara yönelik 10 yeni desteği içeren paketin de etkisiyle konut satışlarındaki artışın önümüzdeki dönem de devam edeceğini söyleyebiliriz. Özellikle konut hesabı açtırıp tasarruf yapan kişilere 20 bin TL devlet desteğinin verilmesinin konut alımına olumlu bir etkisi olacağını söyleyebiliriz. 2018 yılının Ocak ayında yaşanan artış, emlak sektörünün Türkiye ekonomisi içindeki lokomotif sektörler arasında yer aldığının ve büyümesine devam ettiğinin göstergesidir. Bu yılın Ocak ayında 97 bin 19 konut satıldı, bu satışta İstanbul 16 bin 336 konut satışı ve yüzde 16,8 pay ile ilk sırayı aldı. Yabancılara yapılan konut satışları ise 2018 yılının Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 25,7 oranında arttı. Yabancılara yapılan konut satışlarında Ocak ayında ilk sırayı 545 konut ile İstanbul, ikinci sırayı 427 konut ile Antalya aldı.  Bu sonuçlar yabancı yatırımcının ülkemize olan güveninin bir göstergesi diye düşünüyorum. Yabancı yatırımcı için yatırım yapılacak güvenli bir liman olarak görülen sektörümüzün 2018’de de büyümesini sürdürmesini bekliyoruz.


Okkalar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında artarak 97 bin 19 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 16 bin 336 konut satışı ve yüzde 16,8 ile en yüksek paya sahip oldu. Metropol bir şehir olan İstanbul’da markalı konut projelerinin hayata geçmesi sektörün büyümesine katkı sağlıyor. Sektörün bu yıla iddialı bir şekilde başlaması ekonomiye 2018 yılında daha fazla değer katacağını gösteriyor. 
Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı 2017 yılının Ocak ayına göre artarak 44 bin 363 oldu. Konut satışları, iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan ekonomik dalgalanmalardan etkilense de her geçen yıl artarak büyümesine devam edeceğini öngörüyoruz. Özellikle yeni projelerin hayata geçirilmesi, kentsel dönüşüm sürecinin hız kesmeden devam etmesi hükümetimizin de bu anlamda gerekli adımları atmasından kaynaklanıyor.  Yabancılara yapılan konut satışları 2017 yılının Ocak ayına göre yüzde 25,7 oranında artış gösterdi. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Ocak 2018’de ilk sırayı 545 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini 427 konut satışı ile Antalya izledi. 2018 yılının ilk aylarında yabancılara yapılan konut satışındaki artışın gözlenmesi ülkemizde markalı konut projelerinin oldukça önemli bir noktada olduğunu gösteriyor. Yabancı yatırımcıların da bunun bilincinde olup ülkemizi tercih etmesi bizi ziyadesiyle memnun ediyor. 


Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş

İnşaat patronları TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi!
 
Yabancı yatırımcı Türkiye’yi seviyor
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2018 Ocak ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş, “Türkiye genelinde konut satışlarının 2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında artarak 97 bin 19 olduğunu görüyoruz. 2018 yılına artış oranlarıyla başlamak sektörümüzün tüm yılı oldukça verimli geçireceğinin göstergesidir. İnşat sektörünün beslediği yan sektörlerle birlikte ekonominin dinamosu olma görevini 2018’de de sürdüreceğine inanıyoruz. Yine Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre artış göstererek 44 bin 363 oldu. Yine TÜİK rakamlarına göre yabancılara yapılan konut satışlarının yüzde 25,7 artış gösterdiğini görüyoruz. 2017 yılında olduğu gibi 2018’de de yabancı yatırımcının Türkiye’ye yatırım yapmayı tercih etmesi özellikle ülkemiz adına sevindirici bir gelişmedir. Bu artışın tüm yıl boyunca süreceğini düşünüyoruz” dedi.

 
Geri Dön