12 / 08 / 2022

İnşaatta maliyetler yüzde 40 arttı!

İnşaatta maliyetler yüzde 40 arttı!

Gülman Group CEO'su Polat Gülman, inşaat maliyetlerindeki artışları değerlendirdi. Maliyetler inşaat girdilerinde yüzde 40 arttı. 2020 yılında Kovid-19 salgını ve kur yansımalarıyla hammadde fiyatlarında rekor artışlar meydana geldi. Maliyetler inşaat girdilerinde yüzde 40 arttı. Capital Dergisi'nden Özlem Aydın Ayvacı'nın haberine göre; sektörlere göre değişiklik gösterse de birçok şirkette maliyet artışları çift haneli oldu. 

İnşaatta maliyetler yüzde 40 arttı!

Gülman Group CEO'su Polat Gülman, giderleri kısarak maliyetteki yükselişi yüzde 50 komğanse edebildiklerine fakat yükselişler bu şekilde devam ederse gelir artırmaya odaklanacaklarına dikkat çekti. Gülman, 2020 yılında karşılaştıkları durumu şu şekilde açıklıyor:

"2020 yılının Mart ayında başlayan pandemi dönemindeki sıkıntıları sıkı maliyet yönetimi ve disipliniyle kontrol ettik. İnşaat maliyetlerinde yaklaşık yüzde 40 oranında artış yaşandı. İlk refleksimiz proje başlangıç tarihlerini bir süreliğine ötelemek oldu. Bu tedbirlerimiz özellikle sabit giderlerimizi azaltmak anlamında önemli fayda sağladı. 

İnşaatta maliyetler yüzde 40 arttı!

Tüm perakendeciler de salgında kapalı kalan AVM'ler sebebiyle zor zamanlar geçirdi. Kiğılı CEO'su Halil Suerdem, 2020'de pandemi sebebiyle maliyetlerin yüzde 40 yükseldiğini, buna rağmen giderlerini yüzde 15 azaltmayı başardıklarını vurguladı. Suerdem yaşanan maliyet yükselişlerini şu şekilde anlattı:

"Hammadde ürünler, lojistik giderleri ve ambalaj malzemelerinde ciddi maliyet artışı oldu. Kısıtlamalar nedeniyle anlaşmalarımızı yeniden gözden geçirdil, kiralama giderlerimizi azalttık. Maliyet artışı bu şekilde sürerse kar etmeyen birkaç mağazayı kapatmak, yurt içindeki büyüme hızımızı düşürmek gibi önlemler alacağız."

İnşaat sektörünü 2021'in 2'nci yarısında neler bekliyor?