İpotekli konut satışları düşüşte!

İpotekli konut satışları düşüşte! İpotekli konut satışları düşüşte!

TÜİK'in bugün açıkladığı Şubat ayı konut satış istatistik verileri, ipotekli konut satışlarının düşüşte olduğunu ortaya koyuyor..


Türkiye genelinde ipotekli konut satışları geçtiğimiz yıla oranla göre düşüşte. Faiz oranlarının artması ve minimum yüzde 1.10'larda seyretmesi, vatandaşın konut alımını etkiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun bugün açıkladığı Şubat ayı konut satış istatistik verilerine göre, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,8 oranında azalış gösterdi. 2018 Şubat'ta toplam 27 bin 916 konut ipotekli olarak satıldı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 29,1 olarak gerçekleşti. 

Geçtiğimiz ay ipotekli satışların en çok yapıldığı il, 5 bin 190 konut satışı ve yüzde 18,6 pay ile İstanbul oldu.

İstanbul'da gerçekleşen ipotekli konut satışlarından 2 bin 336 tanesi ilk kez satışa konu oldu. 2 bin 854 konut ise ikinci elden ipotek ettirilerek satın alındı.

Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il ise yüzde 40,8 ile Amasya oldu.

 

Diğer satış türleri revaçta

İstanbul'da 5 bin 190 konut ipotekli olarak satılırken, 11 bin 57 konut diğer satış türleri dahilinde el değiştirdi.

En çok konut satışının gerçekleştiği ikinci il olan Ankara'da 3 bin 189 konut ipotekli olarak satılırken, 6 bin 497 konut diğer satış türleri ile el değiştirdi. İzmir'de ise ipotekli olarak satılan konut sayısı 1.908 olurken, diğer satış türlerinde 4 bin 57 konut satıldı.

Türkiye genelinde gerçekleşen konut satışları 2018 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 oranında azalarak 95 bin 953 olarak kayıtlara geçti.

Sektör temsilcileri, düşük faizlerden yana olduklarını, faizlerin yükselmesi ile birlikte vatandaşın tercini kiralamaktan yana kullandıklarını belirtiyor. Dolayısı ile ipotekli konut satışlarının düşüşü devam ediyor.


2018 Şubat'ta 95 bin 953 konut satıldı!

 

Konut kredisi faizleri bu sabah güncellendi!
 

 
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com