Isı ve su yalıtımı pazarının büyüklüğü 20 milyar liraya ulaştı!

Isı ve su yalıtımı pazarının büyüklüğü 20 milyar liraya ulaştı!Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, 2018'de hizmetler ve yardımcı malzemeler dahil ısı yalıtımı pazarının büyüklüğünün 12 milyar lira, su yalıtımı pazarının büyüklüğünün ise 7,6 milyar lira seviyesinde gerçekleştiğini söyledi.


İZODER tarafından hazırlanan ve 2016-2018 dönemini kapsayan İZODER Türkiye Isı ve Su Yalıtım Pazarı Raporu'nun sonuçları, İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıyla açıklandı.

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada, rapora göre yalıtımın; ısı, su, ses ve yangından oluşan 4 ana branşının iki önemli unsuru olan ısı ve su yalıtımı pazarının toplam büyüklüğünün 19,6 milyar Türk Lirası olduğunu bildirdi. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Pelesen, "2018 yılında hizmetler ve yardımcı malzemeler dahil ısı yalıtımı pazarının büyüklüğü 12 milyar TL, su yalıtımı pazarının büyüklüğü ise 7,6 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Aynı zamanda ses ve yangın yalıtımı ürünlerini de eklediğimizde yalıtım sektörünün büyüklüğü bu rakamların çok üzerindedir." diye konuşştu.

Türkiye'de ısı yalıtımı amacıyla kullanılan ürünlerin toplam tüketiminin 2018 yılında 17,5 milyon metreküp olarak gerçekleştiğini ve bu rakamlara yurt dışı satışların dahil olmadığını dile getiren Pelesen, Türkiye'de kişi başı ısı yalıtım malzemesi tüketiminin 0,213 metreküp olduğunu, AB'de ise bu rakamın Türkiye'nin 2,5 katına denk gelen 0,526 metreküp seviyesinde bulunduğunu söyledi.

Levent Pelesen, geçen sene ısı yalıtımı pazarının 17 milyon 490 bin metreküp, su yalıtımı pazarının ise 161 milyon 783 bin metrekarelik toplam büyüklüğe ulaştığını söyleyerek, Türkiye'de ısı yalıtım ürünlerinin yüzde 90'ının bina yalıtımında kullanıldığını dile getirdi.

Levent Pelesen, Türkiye'de tüketilen enerjinin yüzde 30,5'inin binalarda kullanıldığını, bu kullanımın yüzde 80'inin ısıtma ve soğutma amacı taşıdığını söyledi.

- "Yalıtım kredisi kampanyasının hayata geçmesini bekliyoruz"

Levent Pelesen, Türkiye'nin geçen sene 43 milyar dolarlık enerji ithal ettiğini söyleyerek, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Bugün ülke olarak güvenli ve sağlıklı yapılara kavuşmak için yönetmelik ve standartlara uygun olacak yalıtım uygulamalarını yapmamız gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 12 Eylül'de açıkladığı Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'nın, ülkemizde uygulanan yalıtım mevzuatlarının AB ülkeleri ile aynı seviyeye getirilmesi hususunda önemli bir fırsat olarak kullanılması gerekiyor. Yeni eylem planı çerçevesinde her yıl 300 bin konutun mevcut mevzuatlara uygun olarak yalıtılması durumunda 5 yılda 6 milyar liranın üzerinde tasarruf edilmesi söz konusu."

Levent Pelesen, ülke olarak enerjiyi büyük oranda ithal etmelerine karşın konutlarda ısıtma ve soğutma amaçlı kullandıkları enerjinin yarısını israf ettiklerini kaydederek, "Oysa konutlarda gerçek tasarruf yalıtımla başlar. Son zamlarla daha da artan doğal gaz faturasını yüzde 50 azaltmanın tek yolu, yaşadığımız binalara ısı yalıtımı uygulaması yaptırmaktır." diye konuştu.

Dernek olarak tüketicinin alım gücünü desteklemek için uzun zamandır üzerinde çalıştıkları yalıtım kredisi kampanyasının hayata geçmesini beklediklerini belirten Levent Pelesen, kampanya kapsamında uygulamaya alınacak KDV iadesinin 2023 yılına kadar sürdürülmesinin hedeflendiğini söyledi.

Levent Pelesen, bu kampanya ile her sene 300 bin konutun mevcut mevzuatlara uygun olarak yalıtılmasının öngörüldüğünü ve sağlanacak yıllık doğal gaz tasarrufunun 375 milyon metreküp olmasının beklendiğini dile getirerek şöyle konuştu:

"Tasarruf edilen bu doğal gazın ülkemize yıllık maliyeti ise yaklaşık 610 milyon TL seviyesindedir. Kampanya çerçevesinde 300 bin hane için yılda yaklaşık 400 milyon TL tutarında KDV iadesi gerçekleştirilmesi planlanıyor. Dolayısıyla kampanyayla devletin her yıl 200 milyon TL olmak üzere, toplam 1,2 milyar liranın üzerinde kazancının olması bekleniyor. Ayrıca, kampanya bünyesinde yürütülecek yalıtım uygulamalarıyla sağlanacak istihdamın ise yaklaşık 20 bin kişiye ulaşması hedefleniyor. Kampanya süresince elde edilebilecek toplam 3,6 milyar TL’nin üzerinde kazanç söz konusu. Bu çerçevede bir an önce KDV iadesi içeren kampanyanın hayata geçirilerek ülkemizde ısı yalıtımı seferberliği başlatılması gerektiğine inanıyoruz."

- "Tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi alınması gerekiyor" 

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Pelesen, ülkedeki tüm konutların 1 Ocak 2020 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunduğunu anımsatarak, yeni binaların iskan alabilmesi için en az C sınıfı Enerji Kimlik Belgesi alması gerektiğini belirtti.

Kentsel dönüşüm sürecinde yapılan yeni binalarda yalıtım uygulamalarına öncelik verilmeye başlandığını kaydeden Pelesen, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Yönetmelikler tam anlamıyla uygulanmaya başlayıp denetim mekanizmaları etkili bir şekilde devreye girdiğinde ısı yalıtımı uygulamalarının vatandaşa, sektöre ve ülkemiz ekonomisine katkısı büyük olacak. 2020'de sektörde durgunluğun sona ereceğine, yalıtım ürünleri üretiminin ve yalıtım uygulamalarının artacağına inanıyoruz. Tüketiciye yönelik teşvik mekanizmalarının hayata geçirilmesiyle sektörün her yıl yüzde 10-15 seviyesinde büyüyeceğini öngörüyoruz."

Pelesen, özellikle eski yapılarda demirlerin korozyona uğramasının ana sebebinin konutlardaki su yalıtım eksikliği olduğunu, su yalıtımının yeni yapılarda uygulanmasının zorunlu hale getirildiğini belirtti.

Konut ve iş yerlerinde ses yalıtımı bulunmasının önemine de değinen Levent Pelesen, 1 Haziran tarihinde yürürlüğe giren Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik sayesinde ses yalıtımının yeni binalarda uygulanmasının zorunlu hale geldiğini söyledi.

Yangın yalıtımının yangınlara karşı can ve mal güvenliği sağladığını kaydeden Pelesen, bu konuda konut ve iş yerlerine, yalıtım yaptırılması çağrısı da yaptı.

 

Enerji Kimlik Belgesi 10 soruda tüm detaylarıyla!