İsrail, Filistin köyü Arakib'i 183'üncü defa yıktı!

İsrail, Filistin köyü Arakib'i 183'üncü defa yıktı!

İsrail güçleri, ülkenin güneyinde yer alan Necef (Negev) Çölü'nde bulunan Filistinlilerin yaşadığı Arakib köyünde bulunan evleri 183’üncü defa yıktı.


İsrail güçleri, ülkenin güneyindeki Necef (Negev) Çölü'ndeki Filistinlilerin yaşadığı Arakib köyündeki evleri 183’üncü defa yıktı.

Arakib'i Savunma Komitesi Üyesi Aziz et-Turi, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Filistinli 22 ailenin yaşadığı Arakib köyünü bir kez daha yıktığını dile getirdi.

Bunun tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde gerçekleştirilen 8’inci yıkım olduğunu ifade eden Turi, yıkılan yapıları en kısa zamanda yeniden yapacaklarını söyledi.

Turi, İsrail güçlerinin yağmurlu havaya ve aşırı soğuğa rağmen köyü yıktığına değinerek, “Bizler özgür bireyler olarak hayatta kaldığımız sürece Arakib’i asla terk etmeyeceğiz.” diye konuştu.

İsrail'in ilk yıkımı Temmuz 2010 tarihinde yaptığı Arakib köyünde, 80'den fazla İsrail vatandaşı Filistinli yaşıyor.

İsrail, Filistin köyü Arakib

İsrail yönetimi, köyün "yasa dışı yollarla kurulduğunu ve yıkılması gerektiğini" öne sürüyor. Köy halkı da bu toprakların, İsrail'in kurulmasından çok önce dedelerinden kendilerine miras kaldığını belirtiyor.

- Köylüler her yıkım sonrası evlerini yeniden inşa ediyor

Köylüler, İsrail güçlerinin her yıkım işleminin ardından ahşap ve plastik malzemelerle evlerini yeniden yaparak, direnişlerine devam ediyor.

Necef bölgesinde bulunan diğer köylerde olduğu gibi Arakib'e de elektrik ve su gibi zorunlu hizmetleri sunmayan İsrail, bölgede yaşayan Filistinlilerin arazi mülkiyetini de tanımıyor.

Filistin kaynaklarına göre, İsrail bugüne kadar toplamda 220 bin Filistinlinin yaşadığı 12 milyon dönümlük Necef Çölü'nün 11 milyon dönümüne el koydu.

 

İsrail, Filistin köyü Arakib'i 177'nci defa yıktı!