13 / 08 / 2022

İşyeri çevre temizlik vergisini kim öder?

İşyeri çevre temizlik vergisini kim öder?

Çevre temizlik vergisini belediyenin çevre temizlik hizmetinden faydalanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar ödeniyor. Peki, verginin mükellefi kimdir? İşyeri çevre temizlik vergisini kim öder?İşyeri çevre temizlik vergisini kim öder?

Çevre temizlik vergisini belediyenin çevre temizlik hizmetinden faydalanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar ödeniyor. Vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor.


Verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs ayında ödeniyor. İkinci taksit ödemeleri Kasım ayı içerisinde yapılıyor. Buna göre, İkinci taksit ödemeleri 30 Kasım'a kadar devam ediyor.


Çevre temizlik vergisi ödemeleri mesken ve işyerlerinde farklı şekilde yapılıyor. Vergi mükellefiyeti taşınmazın kullanılması ile başlıyor. İşyeri kullanıcılarının belediyeye bunun için bildirimde bulunması gerekiyor. Peki, işyeri çevre temizlik vergisini kim öder?


İşyeri çevre temizlik vergisi mükellefi..

Vergi mükellefi taşınmazın sahibi değil, kullanıcısı tarafından ödeniyor. İşyerinde kiracı olması halinde, "kullanıcı" kiracı olacağından çöp vergisini mal sahibi değil kiracı ödüyor. 


Kullanılmayan konut ve işyerleri vergiden muaf tutuluyor. Muafiyetlik için boş bina sahiplerinin belediyeye bir dilekçe ile başvuruda bulunması gerekiyor.


Çöp vergisinden muaf olan yapılar:

Genel ve Özel İl İdareleri

Yardım Kuruluşları

Üniversiteler

Üniversitelerin kullandıkları binalar

İbadethane binaları

Karşılıklı olmak kaydıyla elçiliklerin kullandıkları binalar

Söz konusu konsolosluklarda çalışanların ikamet ettiği binalar

Uluslararası kuruluşların kullandıkları binalarÇevre temizlik vergisi beyanı ne zaman verilir?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com