Kanal İstanbul projesine 'iyi ki yapılmış' denecek!

Kanal İstanbul projesine 'iyi ki yapılmış' denecek!Habertürk Gazetesi köşe yazarı Nagehan Alçı bugünkü köşesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Kanal İstanbul'la ilgili açıklamalarını ve Kanal İstanbul projesini kaleme aldı.


Habertürk Gazetesi köşe yazarı Nagehan Alçı bugünkü köşesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Kanal İstanbul'la ilgili açıklamalarını ve Kanal İstanbul projesini kaleme aldı.

İşte Nagehan Alçı'nın o yazısı...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve yakın ekibiyle aramızda iyi bir diyalog zemini vardır. Hem 31 Mart hem 23 Haziran 2019’a giden süreçte hem de sonrasında defalarca konuşmuşuzdur.

Bu köşeyi takip edenler bilir… Ben CHP’li olmadığım halde Ekrem İmamoğlu’nun haksızlık gördüğünü düşündüğüm noktada hem buradan hem de ekrandan net itiraz etmiş bir yazarım. Sayın İmamoğlu da bu sebeple beni aramış ve teşekkür etmiştir.

Fakat ‘Kanal İstanbul’ ile ilgili birkaç gün önce söylediklerine ne demeli? O nasıl bir üslup Ekrem Bey? Çok şaşırdım…

Sizinle sohbetlerimizde hep “Ben toplumun tam merkezindeyim Nagehan Hanım” dersiniz ama bu açıklamanız sanki radikal sol bir partinin genel başkanı gibi olmamış mı?

Aynen şunu dediniz:

“Kanal İstanbul projesinin bugünlerde peşinde koşanlar gelecekte af dilemek ile de kurtulamayacaklar. Hukukun önünde hesabını verirler. Bugün bu işe para vermenin peşinde koşanlar ya da ‘İhaleydi, ne yapalım biz de almaya çalıştık’ diyenler sadece basit şekilde süreçten sıyrılamazlar.”

Lamı cimi yok… Bu sözler Kanal İstanbul ihalesine katılacak firmaların sahiplerine yapılmış apaçık bir tehdit.

Sırf Kanal İstanbul ihalesine girdikleri için kimi müteahhitlerin ileride hapse atılacağını söylemeye getiriyor İmamoğlu. Bu dil çok yanlış.

Hatta “Bu sözlerin altında ‘Siz eğer Kanal İstanbul ihalesine girerseniz İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihalelerinden size hiçbir şey vermem’ iması da bulunuyor” yorumunu yapanların da haklılık payı var. Söylediklerinden böyle bir ima da anlaşılabilir.

Kanal İstanbul projesine

Sayın İmamoğlu’nun Kanal İstanbul ile ilgili itirazlarına saygı duyuyorum. Ben kendisiyle aynı fikirde değilim.

Olmadığımı birlikte yaptığımız bir yayından da izleyebilirsiniz. “Ekrem İmamoğlu-Nagehan Alçı karşı karşıya” başlıklı Habertürk TV Youtube sayfasındaki video 2.8 milyon insan tarafından izlenerek viral oldu.

Ben fayda-maliyet dengeleri iyi gözetilmiş ve en ileri seviyede mühendislik ürünü olacak bir Kanal İstanbul projesine Türkiye’nin ihtiyacı olduğu kanaatindeyim. Ama yapım sürecinin çok zor olacağını da biliyorum.

Bundan 50 sene önce büyük itirazlara rağmen inşa edilmiş Boğaz Köprüsü şimdi nasıl herkes tarafından “İyi ki yapılmış” diye anılıyorsa bugünden 50 sene sonra da Kanal İstanbul projesine “İyi ki yapılmış” denileceğine inanıyorum.

Ekrem Bey’in Kanal İstanbul’a muhalefeti bir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sonuna kadar hakkıdır fakat öfkesine yenik düşüp böyle bir tehdit üslubuyla konuşması asla doğru değildir.

Kendisinin de bu üsluptan pişman olduğuna inanıyorum. Daha doğrusu inanmak istiyorum. Bu hatasını telafi etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ekrem Bey’in 25 Haziran 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olmak istediğini biliyorum.

Zihinlere “yumuşak ve mutedil bir üsluba sahip özgürlükçü-demokrat bir Cumhurbaşkanı adayı” imajını işlemeye çalışıyor.

Fakat bu açıklamasıyla bizzat kendisi oluşturmak istediği imajı yerle bir etti. Özgürlükçü değil rövanşist bir ruh çıktı içinden.

Daha muhalefetteyken, Türkiye çapında iktidar sahibi bir konuma sahip değilken böyle tehditkar bir üslup benimsemesi 2023 süreci bağlamında endişe verici…

Not: Ekrem Bey’in eşi Dilek Hanım annesini kaybetmiş… Kendilerine başsağlığı, merhum annesine de Allah'tan rahmet diliyorum…

Kanal İstanbul Türkiye'nin dünyadaki gücünü artıracak!