Kanal İstanbul'un temeli 4 gün sonra atılıyor!

Kanal İstanbul'un temeli 4 gün sonra atılıyor!Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeniden gerçekleştirilen "Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi"nin açılış törenine katıldı. Karaismailoğlu, törenin açılışında yaptığı konuşmada Kanal İstanbul projesiyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeniden gerçekleştirilen "Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi"nin açılış törenine katıldı. Yeni Şafak Gazetesi'nde yer alan habere göre; Adil Karaismailoğlu, törenin açılışında yaptığı konuşmada Kanal İstanbul projesiyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

 Kanal İstanbul

Türkiye'nin bütün ulaşım ağlarında olduğu gibi deniz ulaşım ve taşımacılığında da zamanında uyguladığı önlemlerle kriz sürecini başarılı bir şekilde yönettiğine dikkat çeken Adil Karaismailoğlu, "Üretim sistemlerimizdeki kesintisiz çalışmayla tüm ulaşım modlarımızın da desteğiyle Mart 2021'de ülkemizin ihracatı yüzde 42 arttı. Bu oranın tüm zamanların en yüksek rakamı olduğunu vurgulamak isterim" açıklamasında bulundu. 

Karaismailoğlu, 1930'lu yıllarda İstanbul Boğazı'nı kullanan gemi sayısının senede yalnızca 3 binken, günümüzde senede 43 bini aşkın geminin geçtiğine vurgu yaparak, 2050 yılında bu rakamın yükseleceğini ve 78 bine ulaşacağını öngördüklerini dile getirdi. Karaismailoğlu, şunları kaydetti: 

 Kanal İstanbul

"Dünya ticaretinde güçlü bir alternatif lojistik merkez olma hedefimizin öncelikli adımı olan Kanal İstanbul'un da 26 Haziran'da, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla ilk köprüsünün temelini atacağız. Geleceğimizi tasarlayan stratejik bir hamle ve kelimenin tam anlamıyla vizyon projesi olan Kanal İstanbul ile ana amacımız, lojistik üs konumuna getireceğimiz ülkemizi, hem bölgesindeki hem de dünyadaki ticaret ve ulaşım yollarında söz sahibi ülke yapmak. İşte bu kadar net, bu kadar değerli bir hedefe hep birlikte yürüyoruz."

Kanal İstanbul'un inşaatı içi birçok firma sırada!

Kanal İstanbul, İstanbul kıyılarını risklerden kurtaracak!