Kartal Stadı yerine meydan geliyor!

Kartal Stadı yerine meydan geliyor! Kartal Stadı yerine meydan geliyor!

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Kartalspor Başkanı Ali Apaydın, Kartal Stadı'yla ilgili önemli açıklamalar yaptı. 

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Kartalspor Başkanı Ali Apaydın, Kartalspor Kulübü binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında, Kartalspor Stadı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Kartal’daki yerel basın temsilcileriyle bir toplantı yapan Apaydın, Kartalspor’un yeni stadının yapılacağı D-100 Otoyolu kenarındaki arsanın tapusunun bir kısmının 1 Aralık 2017 tarihi itibariyle Kartal Belediyesi’ne geçtiğini belirtti. Apaydın, Kartal Stadı’nın yerine de meydan dışında bir şey yapılmasının mümkün olmadığını, bu alanın 2006 yılında yapılan planlara göre meydan olmak zorunda olduğunu ve yapılacak projenin, hem Kartal hem de Büyükşehir Belediyesi’nin onayından geçmek zorunda olduğunu dile getirdi.

 

Kartalspor’un Kartal Stadı yanında yer alan binasında yerel basın temsilcileri ağırlayan Kartalspor Başkanı ve Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ali Apaydın, söz konusu toplantıyı, bilgi kirliliğini önlemek için düzenlediğini belirtti.

Plan değişikliği 2006'da yapıldı 

Kartal’ın merkez planlarının ilk defa 25 Şubat 1972'de yapıldığını ve hali hazırda Kartal Stadı olan yerin, bu planlarda ticaret alanı olarak belirlendiğini söyleyen Apaydın, 14 yıl ticaret alanı olarak kullanılan bu alan ile ilgili 31 Mart 1986 yılında yeni bir plan değişikliği yapıldığını dile getirdi. Yeni planda bu kez alanın spor alanı olarak ilan edildiğini söyleyen Apaydın, Kartal Stadı’nın da bu plan doğrultusunda Kartal Belediyesi tarafından hayata geçirildiğini söyledi. Bu şekilde 20 yıl spor alanı olarak kalan stat ile ilgili 2006 yılında bir plan değişikliği daha yapılarak bu kez alanın meydan olarak değiştirildiğini belirten Apaydın, stadın fiziksel olarak yerinde dursa bile planlara göre 12 yıl önce kaldırıldığını söyledi. 

 

2006'da Kartal Belediyesi’nin yeterli bütçesinin olmaması sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yatırım Programı’na dahil edilmesini istediği 41 proje arasında, eski stadın yıkılarak yerine meydan yapılması ve yeni stadın da eski Çavuşoğlu Sanayi Sitesi’nin üstündeki eski oto pazarına veya Kartal Belediyesi Atölyelerinin olduğu araziye inşa edilmesi projelerinin de olduğunu söyleyen Apaydın, bu projelerin gerçekleşemediğini de sözlerine ekledi.

Yüzlerce insanın hayatını tehlikeye atamayız

Planlarda spor alanı olmaktan çıkarılarak meydan alanına dönüştürülen stat ile ilgili olarak stadın çürük olup olmadığını tespit ettirdiklerini söyleyen Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Kartalspor Başkanı Ali Apaydın, 31.03.2016 tarihli rapor ile stat ile ilgili olarak riskli yapı raporu alındığını dile getirdi. Bu rapor nedeniyle Kartalspor’un artık burada maç yapamadığını belirten Apaydın, yüzlerce insanın hayatının riske edilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Kartal Stadı yerine meydan projesi gelecek

Bulvarspor Stadı’nda maç yapabilmek için 1 Milyon TL harcama yaptıklarını belirten Apaydın, Kartal Stadı’nın mülkiyeti ile ilgili bilgiler verdi. Stadın üzerinde bulunduğu alanın, 8000,70 metrekarelik kısmı Kartal Belediyesi’ne, 3 bin 149 metrekarelik kısmı ise Hazine’de olduğunu söyleyen Apaydın, söz konusu dükkânların da Hazine parselinde yer aldığını da belirtti. Stadın yerine inşa edilecek olan meydan için plan notları olduğunu ve meydan dışında başka bir şey yapılmasının mümkün olmadığını söyleyen Apaydın, meydanın altına otopark yapılabileceğini ve meydanın etrafında ancak kot farkından dolayı ticaret alanları olabileceğini ancak meydan projesinin, Kartal Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi onayından geçmesinin zorunlu olduğunu dile getirdi. Söz konusu alanda bulunan Hazine parselinin Kartal Belediyesi mülkiyetine geçmesi için İmar Kanunu’nun ilgili maddesi gereği gerekli girişimleri başlattıklarını da sözlerine ekledi.

Kartal’a 12 bin 500 kişilik stat 

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Kartalspor Başkanı Ali Apaydın, Kartalspor’un yeni stadının inşa edileceği alan ile ilgili açıklamalar yaptı. Sultanbeyli’de bir firmanın 1 milyon metrekareyi aşkın arsaları için Hazine’nin; İstanbul’un 39 ilçesinde değiş tokuş yapmaya uygun Hazine arazilerini araştırdığını dile getiren Apaydın, bu kapsamda D-100 Otoyolu kenarındaki 56 dönümlük alanın söz konusu firmaya verildiği belirtti. Üzerinde Kartal’ın yeni stadının yapılması için yine aynı yerde 29 bin 625 metrekarelik bir alanın ve ayrıca gölet olarak bilinen alanda başka bir park alanının ayrıldığını söyleyen Apaydın, söz konusu 29 bin 625 metrekarelik alanın 9 bin 153 metrekarelik kısmını kapsayan tapunun 01 Aralık 2017 itibariyle Kartal Belediyesi mülkiyetine geçtiğini belirtti. Üzerine stat yapılacak alanın kalan diğer kısımlarının tapusunun Kartalspor mülkiyetine verilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını söyleyen Apaydın, Başakşehir ve Kasımpaşa Statlarını inşa eden firmadan; 12 bin 500 kişilik bir stat, antrenman sahaları, kulüp binası gibi yapılar için söz konusu alanı projelendirmesini istediklerini açıkladı. Kartalspor’un böylece yaklaşık 11 bin metrekarelik bir stattan, neredeyse 30 bin metrekarelik bir stada taşınacağını söyleyen Apaydın, bir soru üzerine, şu anda yıkılan Kartal Stadı’nın da hiçbir zaman Kartalspor’a ait olmadığını belirtti.

 

Toplantının soru cevap kısmında basın mensuplarını bilgilendiren Kartalspor Başkanı ve Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ali Apaydın, daha sonra yıkım çalışmalarına devam edilen Kartal Stadı’nı basın mensupları ile birlikte inceledi. Apaydın, yaptığı açıklamada, stadın beton kalitesinin çok kötü olduğunu ve taşıyıcı demirlerin korozyona uğradığını, hali hazırda tehlike oluşturduğunu söyledi. Hazine parselindeki 21 esnaf ile de toplantı yaptığını ve süreci anlattığını belirten Apaydın, riskli ilan edilen yapıların yıkılmasının zorunlu olduğunu da sözlerine ekledi.