28 / 05 / 2022

Kaş Çukurbağ Yarımadası yapılaşmaya açıldı!

Kaş Çukurbağ Yarımadası yapılaşmaya açıldı!

Kaş ilçesinde bulunan Çukurbağ Yarımadası’nın doğal sit statüsü değiştirildi. Bölge "Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" olarak tescil edildi.Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Çukurbağ Yarımadası’nın doğal sit statüsü değiştirilip "Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" olarak tescil edildi.

Evrensel Gazetesi'nden Yusuf Yavuz'un haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma sonucu yapılan değişiklik, kamuoyuna duyuruldu. Buna göre, Çukurbağ Yarımadası’nda düşük yoğunluklu konut ve turistik tesisler inşa edilebilecek. 

Yargıya taşındı

Bozulmamış doğal dokusu ve tarihi zenginlikleriyle Kaş ilçesi uzun süredir betonlaşma baskısıyla karşı karşıya kaldı. Kaş’taki turizmciler doğal dokuyu bozacağını düşündüğü yapılaşmaya karşı çıkıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/25 binlik Çevre Düzeni Planı, korunan alanları yapılaşmaya göre yargıya taşınmıştı. 30 ayrı yurttaşın 2015 yılında açtığı davayı gören Antalya 4. İdare Mahkemesi, davacıları haklı bularak Mart 2017'de planı iptal etti.

Çukurbağ Yarımadası'nı kapsıyor

Mahkeme tarafından iptal edilen çevre düzeni planı Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının aldığı karar Çukurbağ Yarımadası’nın koruma statüsünü değiştirdi. Tescil edilen 515 hektarlık alan, Çukurbağ Yarımadası'nın tamamını kapsıyor.

Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun izniyle bu alanlarda seracılık, kültür balıkçılığı, entegre tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yanı sıra katı atık düzenli depolama tesisi, atık su arıtma tesisi, yat çekek yeri, akaryakıt istasyonu yapılabilecek. Planlara uygun olmak şartıyla sanayi tesislerinin yapılmasına da olanak sağlayan yeni düzenleme, doğal peyzaj ve siluet dikkate alınarak kum, çakıl, taş, maden ve benzeri malzeme alınmasına ve bu amaçla ocak açılmasına izin çıktı.

Yüzde 89'u yapılaştı

1979 yılında yapılan imar planına göre Çukurbağ Yarımadası'nın  90 ayrı parselin 80 tanesi yapılaşmaya açıldı. Yarımadadaki parsel bazında yapılaşma oranı yüzde 89 olarak belirlendi. İmar adalarının yüzde 97’sinde ise yüzde 51 üzerinde bir yapılaşma oldu.