Kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?

Kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar? Kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?

Kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar? sorusu, evi kentsel dönüşümde olan vatandaşlar tarafın araştırılıyor. Kira yardımı ile ilgili yapılan açıklama sonrası kentsel dönüşüm kira yardımı sorgulama 2020 başvuru işlemleri e-devlet yoluyla iletişime açıldı. İşte tüm merak edilenler...Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından, kira yardımıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, kentsel dönüşüme giren ve riskli alan ilan edilen yerlerde kira yardımı süresinin 36 aydan 48 aya yükselttiğini açıkladı. Vatandaşlar kira yardımı başvuru işlemlerini e devlet giriş ekranı üzerinden tamamlıyor. İşte kira yardımıyla ilgili merak edilen her şey...

Star Gazetesi'nde yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme hakkında Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Bakan Kurum, “Riskli ve rezerv yapı alanlarında muhtelif sebeplerle dönüşüm projesi bitmediği için evini alamayan vatandaşımızın mağduriyet yaşamaması adına kira yardımını 36 aydan 48 aya çıkarıyoruz” bilgisini yayınladı. 

Geçtiğimiz günlerde, 6306 Sayılı kanunun uygulama yönetmeliği değişti. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğin 16. maddesinde gerçekleşen değişiklik kapsamında, riskli ve rezerv yapı alanlarında kira yardımı süresi 36 aydan 48 ay oldu. Bu kapsamda ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygun görülmesi halinde kira yardımının ilk beş aya kadar olan kısmının peşin olarak ödenebilmesi uygulamasında süre bir yıl olarak tespit edildi. Yapılan bu değişiklikle birlikte kira yardımı da gündeme geldi. İşte kira yardımı başvuru ve sorgulama detayları...

KİRA YARDIMI YAPAN KURULUŞLAR

Maddi anlamda sıkıntı yaşayan ailelerin kira paralarının karşılanması amacı ile pek çok kurum ve kuruluş tarafından kira yardımı verilmektedir.
- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler
- Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
- Belediyeler
- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 TL’ ye varan kira yardımları yapılmaktadır.)
- Sivil Toplum Kuruluşları
- Özel Vakıflar ve dernekler

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kira yardımı başvuru ve sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden gerçekleşebiliyor. 

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU

İhtiyaç sahibi aileleri kira yardımı desteği veriliyor. Gerekli şartları taşıyan kişiler, yapılan yerinde incelemelerin ardından kira parası alabiliyor. Başvurular Kaymakamlık ve Valilikler bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları 'na giderek yapılabiliyor. Kira yardımı ve diğer yardımlardan faydalanması amacıyla, yardıma muhtaç şahısların bireysel başvurmaları gerekiyor. Ancak belediyeler tarafından bu kişilerin tespiti ile şahısların başvurması gibi şart arınmadan başvuru yapılabiliyor.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

-Başvuru Formu
-Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
- Konut veya İşyerinin Bağımsız Bölümünü Gösterir Tapu Belgesi Aslı ve Fotokopisi
- Taşınmaza Ait Güncel Tapu Kaydı (yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü)
- Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı)
- Kamu Bankalarına Ait (IBAN) Numarasını Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halk Bankası )

İLLERE GÖRE 2020 KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca kiracılara kira yardımı desteğ ve taşınma yardımı veriliyor

Adana, Antalya, Bursa ve Konya illerinde ise kentsel dönüşüm kira yardımı 2 bin 170 lira olarak uygulanıyor.

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde ise kentsel dönüşüm taşınma desteği 1.990 lira olarak belirlendi.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale illerinde 1.810 lira olarak verilen yardım Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce illerinde 1.620 lira olarak hak sahiplerine kira yardımı sunuyor.

Kentsel dönüşüm kira yardımıyla ilgili her şey!

Kentsel dönüşümde tüm mağduriyetler engellenecek!