Kentsel dönüşüm kira yardımına yüzde 20 zam!

Kentsel dönüşüm kira yardımına yüzde 20 zam! Kentsel dönüşüm kira yardımına yüzde 20 zam!

Kentsel dönüşüm, son günlerde oldukça hız kazandı. Geçtiğimiz günlerde kira yardımlarına da yaklaşık yüzde 20 zam yapıldı.Kentsel dönüşüm, son günlerde oldukça hız kazandı. Bir yandan kamu dönüşümene hız verilirken, diğer yandan kişiler kendi binalarını dönüştürebiliyor. Bakanlık kiradan taşınmaya, faiz desteğinden krediye kadar birçok yardım imkanı sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde kira yardımlarına da yaklaşık yüzde 20 zam yapıldı.

Posta'dan Meltem Kara'nın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, illere göre en düşük 595 TL, en yüksek 960 TL olan kira yardımını 2019 yılı için en düşük 715 TL, en yüksek 1150 TL olarak değiştirdi. Bakanlığın kira yardımı yaptığı 42 bin hak sahibi mevcut. Aylık ödenen kira yardımı miktarı ise 35 milyon TL'yi buluyor. En çok kira yardımı İstanbul’da sağlanıyor.

18 ay yardım

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında, riskli yapılarda konaklayanlara 18 ay kira yardımı veriliyor. Eğer bakanlık tarafından ilan edilen riskli ve rezerv yapı alanlarında dönüşüm yapılıyorsa bu süre 36 aya kadar çıkıyor. Kira yardımının anlaşmayla tahliye edilen binalara da yapılıyor. Mülkiyetini belgeleyemeyenler bu hakların hiçbirinden faydalanamıyor.

Başvuru şart

Kira yardımı alabilmek için tahliyeden itibaren en geç 1 yıl içinde başvuruda bulunulması gerekiyor. İstanbul,  İzmir  ve Bursa’da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri’ne diğer illerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne gerekli belgelerle dilekçe veriliyor. Ev sahipleri ve kiracılar için farklı belgeler isteniyor. Bu belgeleri bakanlığın web sitesinde yer alıyor.

Kiracıya taşınmasında yardım ediliyor

Kiracılara, maliklere yapıldığı gibi 18 ay kira desteği verilmiyor. Kentsel dönüşüm sebebiyle kiracı olduğu ev ya da işyerinden ayrılmak zorunda kalanlara da bir kereye mahsus taşınma yardımı sağlanıyor. Konut kiracılarına ve iş yeri kiracılarına farklı rakamlar ödeniyor. Taşınma yardımı kiracılar için illere göre değişmekle birlikte 1430 TL ile 2 bin 300 TL aralığına arttı. Sınırlı aynı hak sahiplerine defaten yapılan yardımın miktarı da 3 bin 575 TL ile 5 bin 750 TL aralığına yükseldi.

Kentsel dönüşüm kira yardımı 2019 için gerekli belgeler!

2019 İstanbul kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?