Kira anlaşmazlıklarında çözüm: Arabuluculuk!

Kira anlaşmazlıklarında çözüm: Arabuluculuk!Koronavirüs salgını sürecinde ödenemeyen kiralar gündeme oturdu. Virüs sebebiyle kiraların ödenmemesi ya da ertelenmesi konuları konuşuldu. Arabulucu Umut Metin, virüs sebebiyle yaşanan kira anlaşmazlıklarının Haziran'da mahkemelerde görüleceğini belirtti...


Türkiye Arabuluculuk Merkezleri Platformu sözcüsü Arabulucu Umut Metin, Haziran ayında yüzbinlerce kira uyuşmazlığı için mahkemelere başvurulabileceğini belirtti.

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre; Türkiye Arabuluculuk Merkezleri Platformu sözcüsü Arabulucu Umut Metin, koronavirüs sebebiyle yaşanan kira anlaşmazlıklarının Haziran ayında mahkemelere yönelebileceğini dile getirdi. 

Koronavirüs (COVID-19) sonrası arabulucuların ve arabuluculuğun öneminin daha net anlaşılacağına dikkat çeken Metin, şunları kaydetti: 

“Arabuluculuk merkezlerimize yapılan başvurulardan Haziran ayı içinde yüzbinlerce kira uyuşmazlığının mahkemelere yönelebileceğini anlıyoruz. Dava açmak, çok zaman soruna sorun eklemektir. Arabuluculuk ise fark edilmeyen anlaşma noktaları oluşturmak için fırsattır. Kira sorunu olanlara sesleniyoruz, arabulucuya başvurmak dava hakkınızı kaybettirmez. İlişkilerinizi bozmadan çözüm üretmek isteniyorsa doğru yöntem arabuluculuktur. Bu dönemde gelir elde edemeyen kiracılar kira ödemek istemiyor. Mülk sahipleri ise kira ödemelerinde ısrarcı yüzbinlerce davaya ramak kaldı. Bir davanın 2-3 yıl sürdüğünü düşününce bunca zamanı kaybetmek yerine pratik ve hukuken de mahkeme ile eşgüçte bir anlaşmaya imkan sağlıyoruz.”

Koronavirüs sebebiyle yaşanan kira anlaşmazlıklarına 'arabulucuk' önerisi!