Kiracı depozitosunu ne zaman alamaz?

Kiracı depozitosunu ne zaman alamaz? Kiracı depozitosunu ne zaman alamaz?

Taşınmaz mal kiralamalarında taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesine istinaden kiracıdan depozito ödenmesi de istenebiliyor. Peki, kiracı depozitosunu ne zaman alamaz? Ne zaman alabilir? İşte yanıtı..Kiracı depozitosunu ne zaman alamaz?

Taşınmaz mal kiralamalarında taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesine istinaden kiracıdan depozito ödenmesi de istenebiliyor.


Kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu gereğince, sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamıyor.


Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder. Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.


Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.


Kiracı depozitosunu ne zaman alamaz?

Ev sahibi ile kiracı arasında belirlenen evin demirbaşlarına, yönetim giderlerine ve apartman aidatına ilişkin hususlarda problemin olması halinde kiracı depozitosunu geri alamıyor.


Bu durumun tespiti, kontrat süresi dolunca evin teslimi ile gerçekleşir. Zararın tespiti durumunda kiracı depozitosunu geri alamaz.


Bu sorunların yaşanmaması durumunda kiracı mal sahibinden depozitosunun iadesini isteyebiliyor.Kiracı sözleşmesinde ev sahibi sorumlulukları!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com