09 / 06 / 2023

Kiralık evlerde dolandırıcılıklar arttı!

Kiralık evlerde dolandırıcılıklar arttı!

Kiraların yüksek olması vatandaşları “bir de emlakçıya para vermeyeyim” çaresizliğiyle evi “sahibinden” bulmaya zorluyor. Ancak, burada da devreye dolandırıcılar giriyor.Vatandaş ekonomik sıkıntılarla boğuşurken, son dönemde kiralık evlerin fiyatlarındaki orantısız artış da tartışılmaya devam ediyor. Kira fiyatları artıp kiralanacak ev azalınca fırsatçılar tarafından bu alanda yapılan sahtekarlık da artış gösterdi. 

Kiraların yüksek olması vatandaşları “bir de emlakçıya para vermeyeyim” çaresizliğiyle evi “sahibinden” bulmaya zorluyor. Ancak, burada da devreye dolandırıcılar giriyor.

Kiralık evlerde dolandırıcılıklar arttı!

Vatandaşın çaresizliğinden, yasaların da boşluğundan faydalanan dolandırıcılar, her gün emlak sitelerine “sahibinden” adı altında birtakım evlerin fotoğraflarını koyarak birçok kişiyi dolandırıyor. 

Dolandırıcılar, sahte ev fotoğraflarıyla, özellikle evin eşyalı olduğunun altını çizerek, ilanlarla vatandaşı kandırırken, depozito+ilk kira bedelleriyle de binlerce insanın parasını alarak ortadan kayboluyor.

Kiralık evlerde dolandırıcılıklar arttı!

GERÇEKÇİ OLSUN DİYE DEKONTA NE YAZMASI GEREKTİĞİNİ DE SÖYLEDİ

İstanbul’da Veteriner Hekim olan ve Kadıköy’de ev arayan Merve B., de işte bu dolandırıcıların hedefi oldu. Merve B.’nin yaşadıkları ve devletin dolandırıcılara karşı elinin kolunun bağlı olması ise tartışmalara neden oldu.

Bulunduğu evden ev sahibinin çıkarmak istemesiyle yeni bir ev arayışına giren Merve B., hem çalıştığı için hem de yaşadığı evde, ev sahibinin “bir an önce çıkman gerek” baskısıyla internetten bulduğu bir evi hemen kiralamak istedi ve evin sahibi olduğunu söyleyen dolandırıcıyla iletişime geçti.

Odatv’ye konuşan Merve B., Kadıköy’de bulduğu eşyalı bir eve 3900 TL isteyen dolandırıcıyla pazarlık bile yaptığını, eşyasız 3500 TL’ye düştüğünü ve bir an önce evi tutmak için 3500 TL kirayı ve yine 3500 depozitoyu ev sahibi olduğunu iddia eden dolandırıcının banka hesabına yatırdığını söyledi.

Kiralık evlerde dolandırıcılıklar arttı!

Dolandırıcının, kendisinden kimlik fotoğrafını ve üstüne olan son 3 aya ait elektrik ve su faturalarını da istediğini söyleyen Merve B., bunları göndermediğini belirtti.

Mesajlarında dolandırıcının “kibar” görünmeye çalıştığı, sürekli Merve B.’ye “hanım” diye hitap ettiği, kibarca ricalarda bulunduğu görüldü. Yine dolandırıcının, “Ejder Aba” adına paranın yatırılmasını ve dekontun gönderilmesini istediği ve parayı gönderirken açıklama bölümüne “depozito bedelidir” diye yazılmasını isteyerek evi gerçekten kiralıyormuş hissi vermeye çalışması dikkat çekti.

Kiralık evlerde dolandırıcılıklar arttı!

“DOKTORUM” DEDİ, YAZIM YANLIŞINDAN DOLANDIRICILIĞI ANLAŞILDI

Dolandırıcının kendisini doktor olarak tanıttığını anlatan Merve B., parayı yatırdıktan sonra, dolandırıcının mesajlarından şüphelenerek parayı geri istedi. Zira, kendisini doktor olarak tanıtan dolandırıcı, mesajlarında birçok yazım yanlışı yaparken, “müsait” yerine, “müsahit” gibi basit hatalar yaptı. Yine dolandırıcı soru eklerini de ayırmazken, çoğu kelimeyi de yutarak yazdı. Bu durumdan şüphelenen Merve B., evi kiralamaktan vazgeçtiğini belirterek, dolandırıcıya mesaj yazdı ve paranın geri iadesini istedi. 

Kiracılardan kiralık ev dönemi!

Kiralık ve satılık konut fiyatları düşecek mi?

Kiralık konutlarda ev sahibi suistimalleri!

Ev sahibi hakları 25 soruda tüm detaylarıyla!

Kiracı hakları 20 soruda tüm detaylarıyla!

https://www.ticarethaneistanbul.com/


Geri Dön