27 / 09 / 2022

Kirazlı metro hattı!

Kirazlı metro hattı!

Büyük bir yatırımla hizmete alınan Kirazlı metro hattı ile bugüne kadar ulaşımda zaman zaman sıkıntı çekilen Olimpiyat Stadı’na, proje kapsamında yapılan Olimpiyat istasyonu ile erişim sorun olmaktan çıkıyor....
Kirazlı metro hattı!


2006 yılında yapımına başlanan ve geçtiğimiz Haziran ayında hizmete giren Başakşehir - Kirazlı - Olimpiyatköy metrosunun uzunluğu yaklaşık 21,7 kilometre olup 16 istasyondan meydana geliyor. Ayrıca Olimpiyatköy’de trenler için depo sahası ve atölye binası da yer alıyor.


Kirazlı istasyonu, mevcut M1 Aksaray-Otogar-Havalimanı hattının devamı olarak yapılan Otogar-Kirazlı metro hattının ortak istasyonu olarak hizmet veriyor. Bu istasyonda yapılacak aktarma ile Başakşehir’den binen yolcular Aksaray’a gidebiliyorlar.


Otogar Kirazlı metro hattı istasyonları!


Metrokent, Başak Konutları, Siteler, Turgut Özal, İkitelli Sanayi, Olimpiyat, Ziya Gökalp Mh, İstoç, Mahmutbey, Yeni Mahalle, Esenler, Menderes, Üçyüzlü, Bağcılar meydan, Araç depo sahası ve Kirazlı'dan meydana geliyor.


Büyük bir yatırımla hizmete alınan Kirazlı metro hattı ile bugüne kadar ulaşımda zaman zaman sıkıntı çekilen Olimpiyat Stadı’na, proje kapsamında yapılan Olimpiyat istasyonu ile erişim sorun olmaktan çıkıyor. Talebin yoğun olacağı maç, konser vb. etkinliklerde,  Bağcılar’dan (Kirazlı istasyonu), TEM üzerinde erişimi kolay olan İSTOÇ istasyonundan, Başakşehir’den “Park et devam et” noktalarından kolayca Olimpiyat Stadına ulaşım imkanı bulunuyor.


Başakşehir Metro Hattı istasyonlarının hizmete açılış tarihleri...


Başakşehir Metro Hattı'nın ilk sözleşmesi 2006 yılında imzalandı ve temeli de bu tarihte atıldı. Başakşehir Metro Hattı'nda tünellerin tamamlanması Mart 2009 olurken araçların depoya gelmesi Ocak 2010'da gerçekleşiyor. Başakşehir Metro Hattı araçlarının ilk test sürüşü Ocak 2001'de yapılıyor. Daha önce İETT'nin elinde olan hat Haziran 2011'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne geçiyor. Sabah 06.00'da başlayan seferler gece 00.00'a kadar devam ediyor. Kirazlı metro hattının sefer süresi 20 dakika...Kadıköy Kartal metro güzergahı!
İstanbul'da metro projeleri!
Havalimanı Aksaray metro hattı!
Kaynarca metrosu son durum!
İstanbul havaray projesi!Nagihan AKDAŞ/Emlakkulisi.com
Geri Dön