Kocaeli'nin sosyal konut ihtiyacı var!

Kocaeli'nin sosyal konut ihtiyacı var!Kocaeli Emlak Ticari Gayrimenkul Portföy Uzmanı Murat Hamzaoğlu Kocaeli'nde gayrimenkul sektörünü anlattı. Hamzaoğlu Kocaeli'nin sosyal konut ihtiyacı olduğu vurguladı. İşte o yazı....


Hep lüks konutlardan bahsediliyor ama Kocaeli'nin gerçekleri hep kenara atılıyor. Kocaeli'nin gerçekten sosyal konuta ihtiyacı var.  TOKİ  ve Kent Konut bir dönem başardı ama şimdilerde her ikisi de doğru adım atmıyor.


Evet, lüks konutların hitap ettiği kesim belli ama üç-beş gelirle ev sahibi olma hayali kuranlar ne olacak? İlimizde uzun yıllardır sosyal konut yapılmıyor. Ne TOKİ, ne de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan Kent Konut A.Ş. herhangi bir şey yapmıyor. TOKİ Kandıra'ya proje yapıyor, satamıyor. Kent Konut battı batacak, ellerindekileri bitirmeye çalışıyor. Peki, sosyal konut bekleyenler ne olacak? 


ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇIN 


Dediğimiz gibi sosyal konutları yapması gereken Kent Konut ve TOKİ ayrı havalarda durumu kurtarmaya çalışıyor. Peki, özel sektöre neden bu işi bırakmıyorlar? TOKİ ve Kent Konut 1 5 katlı yapabiliyor da, özel sektör niye üç kat? Sosyal konut yapmak için birçok firma sırada ama bu kat problemi nedeniyle kimse yatırım yapmak istemiyor. Kendiniz beceremiyorsanız, özel sektörün önü açın, destek verinin, katkı verin bari!


DAĞ BAŞINA EV Mİ OLUR? 


TOKİ sosyal konut yapmış Arızlı'ya. Zaten zor şartlar altında ev sahibi olmak isteyenler dağ başına göndermişin. Böyle sosyal konut planlaması olmaz. Sadece göstermelik işler yapılıyor. Yıllar önce sosyal konutu Yuvam Akarca adı altında yapıldı. Şimdilerde İzmit'in en lüks mahallesi olan Yahya Kaptan sosyal konut olarak yapıldı. Hiçbir şey bilmiyorsan, örnek alınabilinecek projeler değil mi? 


KİM YAPACAK? 


Merak ediyoruz, bizi yöneten yerel yöneticiler ne düşünüyor? Merakınızı giderelim, Büyükşehir idarecileri 700.000 TL'ye varan Kent Konut'un Tuana Evleri 1. Etap'ı bitirdiler, 2. etap başladı, o da bitecek ve görüşmeler devam ediyor. Tuana Evleri 3. Etap ve 4. Etap'ı yapalım ve satış fiyatlarımız 1.000.000 TL olsun! Umarız bu yaptığımız ironiyi bizi yönetenler ciddiye almazlar ama unutmayın ki, bu kentin gerçekten sosyal konutlara ihtiyacı var. 


SOSYAL KONUTU BEKLEMEYİN 


Gerçekten böyle olmasını istemiyoruz ama ilimizde sosyal konut üretimi için hiçbir çalışma ve düşünce yok. Dolayısıyla sosyal konut beklentisi içinde olanları da hayal kırıklığına uğratmış oluyoruz. Her zaman da söylüyoruz, yanılan biz olalım ama görünen o ki, proje bile düşünülmüyor. Sosyal konut bekleyenler, hiç beklemesin. 


Murat HAMZAOĞLU/Bizim Kocaeli