Konut almak için neden doğru zaman?

Konut almak için neden doğru zaman?Kredili konut satışlarında yaşanan düşüşten sonra, konut talebi ve satışında artış yaşandı. Talep artışından sonra konut fiyatlarında da artış yaşandı. Peki konut almak için şu an doğru zaman mı? 


Konut kredisi faizlerinin son yılların en düşük seviyesine gerilemesi ile konut satışları son aylarda hızla yükseldi. Yükselen talep konut fiyatlarını da kısmen arttırdı. Konut almak için neden doğru zaman? 

KrediPazari'nda yer alan habere göre, bankaların konut kredisi faizleri ekonomide yaşanan toparlanma ve Merkez Bankası’nın faiz indirimleri ile son üç buçuk yılın en düşük seviyesine indi. Son iki senedir konut için ortalama yüzde 2’nin üstünde seyreden kredi faiz oranları son aylarda önce yüzde 1’in altına güncel olarak ise yüzde 0.79’a kadar düştü. 

Konut kredisi faizlerinin düşmesi beklemeye geçen konut talebi patlama gösterdi. Kredili konut satışları dibi gördükten sonra hızla yükselişe geçti. Geçtiğimiz yıl son çeyrekte gerçekleşen konut satışları tüm seneyi dengeledi. 

Faizlerin düşmesi ve konut talebin artması ile konut fiyatları kısmi olarak artış gösterdi. Fakat bu artış reel olarak hesaplandığında aslında konut fiyatlarının enflasyon karşısında gerilediğini gösteriyor. Son açıklanan rakamlara göre enflasyon son bir yılda 12 artış gösterirken konut fiyatları sadece yüzde 7 arttı. Son beş yıllık değerlere bakıldığında enflasyon yüzde 78 artış gösterirken konut fiyatları yüzde 58 seviyesinde yükseldi. 

Geçtiğimiz dönemlerde enflasyonda yaşanan hızlı artış alım gücü ve ekonomik güvende yaşanan düşüşle konut fiyatlarına yansımadı. Söz konusu dönemde enflasyona ve kura bağlı olarak kredi faizleri yükseldi. Konut yatırımın karşısındaki en büyük cazibe olan mevduat faizleri yüzde 27’lere kadar yükseldi. Tüketicinin talebi azalınca elde kalan konutların fiyatları da sabit kaldı. 

Son aylarda mevduat faizleri hızla düşerek cazibesini yitirdi. Enflasyon karşısında mevduat faizleri eksiye düştü. Konut kredisi faizleri son yılların en cazip haline geldi. Kamu bankalarında faiz oranları yüzde 0.79’a kadar geriledi. 

Ertelenen konut talepleri konut alımında cazibenin artması ile yeniden açığa çıktı. Konuta talep hızla artarken konut fiyatlarında yükselme başladı. Konut fiyatlarındaki yukarı yönlü ivmenin ilerleyen aylarda hızla artması bekleniyor. Mevsimsel etkilerin de hesaba katılması ile 2020’nin yaz aylarında konut fiyatlarında geciken fiyat artışının fiyatlara eklenmesi öngörülüyor. 

Reel faizler yüzde 11 seviyesinde, enflasyon ise yüzde 12 düzeyinde yer alırken bankaların yıllık yüzde 10 maliyetle konut kredisi kullandırması daha önce görülmemiş bir ilk. Konut fiyatları artmadan önce faiz avantajlarından yararlanan tüketicilerin ilerleyen aylarda oldukça karlı olması bekleniyor. 

350.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde en uygun kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 4.500 TL oluyor. Vade sonunda krediye yapılan toplam geri ödeme ise 543.000 TL’ye denk geliyor.

Konut kredisi faizleri yüzde 0.63’e düşecek mi?

Konut kredisi faiz oranları ne oldu?

Berat Albayrak'tan konut alacaklara faiz indirimi müjdesi!