Konut kredisi çekenler dikkat! Yapılandırma olacak mı?

Konut kredisi çekenler dikkat! Yapılandırma olacak mı?

Konut kredilerinde yapılandırma olacak mı? Konut kredi yapılandırma olacak mı soruları binlerce kişi tarafından araştırılıyor. Daha önceki süreçte kredi alan ve konut kredisi ödeyen vatandaşlar kredi yapılandırma olup olmayacağını merak ediyor....


Koronavirüs salgın sürecinin Haziran ayı itibariyle normalleşme sürecine geçilmesiyle kamu bankaları tarafından 1 Haziran tarihinde 4 yeni destek paketi devreye alındı. Tarihin en büyük kredi paketi olarak anılan paket içerisinde konut kredisi de yer almaktadır. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk bankasının sunmuş olduğu kredi ürünlerinde tatil kredisi, sosyal destek kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi bulunuyor.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle durma noktasına gelen ekonomiyi canlandırmak ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için devreye alınan kredi destek paketleri başvuruları, açıklamanın ardından 5 Haziran tarihinde banka şubeleri tarafından alınmaya başlandı. Konut kredisi paketi kapsamında sıfır konutlar ve ikinci el konutlar için belirli illerde ( İstanbul,  Ankara  ve İzmir) en çok 750 bin TL'ye kadar, diğer illerde ise en çok 500 bin TL'ye kadar kredi limiti sunuluyor. Avantajlı konut kredisi paketimde 1 yıla kadar geri ödemesiz dönemli olarak kredi kullanılabilmektedir. 15 yıla ( 180 ay ) vade seçenekleriyle yüzde 10'dan başlayan düşük peşinat oranıyla kredide yararlanılabiliyor.

Vakıfbank Konut Kredisi Yapılandırma 2020
Vakıflar bankası şuan için müşterilerine %0,64 faiz oranıyla 180 ay vadelere kadar konut kredisi veriyor. Daha önce çekilen tüketici kredilerinin vadelerinin uzatılmasıyla ilgili yasal mevzuatlar kapsamında uygulamalar gerçekleştirse de, yüksek faizle çekilen konut kredilerini yeni faiz oranından yapılandırıldığına dair bir bilgi bulunmuyor. Vakıfbank tarafından konut kredisi yapılandırması için resmi bir açıklama yapıldığında haberimizde yer alacak.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma Yapıyor mu?
Ziraat Bankası internet sitesinde yer alan hesaplama bölümüne yeni faiz oranlarını işleyerek müşterilerin ödeyecekleri faizleri hesaplıyor. Ancak verdiği %0,99 oranlı kredi için ekstradan bir açıklama yapmamıştır. Bu hususta ki en net bilgi Ziraat Bankası şubelerinden öğrenilebiliyor.

Halkbank Avantajlı Konut Kredisi
Bankanın internet sitesinde yayınladığı duyuruda da konut sahibi olmak isteyen müşterilere bu kredinin verildiği ifade diliyor. Eskiden çekilen kredilerin yapılandırmasıyla ilgili herhangi bir bilgi yer almıyor.

Yukarıda da belirtildiği üzere kamu bankalarının hiç birinin internet sitesinde yapılandırmaya ilişkin herhangi bir bilgi  yer almıyor.

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMASI NASIL OLUR?

Kredi çektiğiniz dönem ile bugün arasında faiz oranı farkı varsa (Bu fark yeniden yapılandırmaya değecek oranda olmalı) kredi borcunuzun yapılandırılması için krediyi çektiğiniz bankaya başvurabilirsiniz. Bankadan yeniden yapılandırma masrafı ve erken kapama cezası bedeli ile beraber kalan borcun yeniden hesaplanması istenir. Eğer hesaplanan rakamda zarar edilmiyorsa borcu yeniden yapılandırmayı seçebilir. Eğer sizin kredi çektiğiniz banka dışında bir bankada faiz düşüşü olduysa yine borcunuzu başka bankaya taşıyabilirsiniz. Ancak orada da farklı giderler ortaya çıkabilir.

YENİDEN YAPILANDIRMA HESAPLAMASI

Kredi yapılandırma hesaplaması için basit örnek; 
Bir bankadan kredi faiz oranı yüzde 1,24 olan 120 ay vadeli ve 100 bin TL'lik bir konut kredisi çekildiğinde;

kredinizin aylık taksiti 1,606.01 TL ve 12 ay ödediğinizi varsayalım kalan toplam ödemeniz 173.449,082 TL olur.

Banka tarafından sunulan yapılandırma faiz oranı ise 120 ay vade için yüzde 0,99 olursa ve %2.00 kredi kapama cezası ödenmesi şartı olduğunu DA varsayalım, masraflar hariç aylık ödeyeceğiniz tutar 1.360,61 TL olur. Kalan toplam borcunuz yapılandırma sonrası 163,273.20 TL'ye düşer. Böylece 8.269,97 TL kar edebilirsiniz.

Konut kredisi faizleri Temmuz'un ilk haftasında ne oldu?

Konut kredilerindeki artış üç haftada 2019’u ikiye katladı!