17 / 08 / 2022

Koronavirüs sonrası Çanakkale’de arsa, Didim'de yazlık arandı!

Koronavirüs sonrası Çanakkale’de arsa, Didim'de yazlık arandı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınından sonra satılık arsa aramaları Çanakkale'de yüzde 509, satılık prefabrik ev aramaları İzmir'de ise yüzde 163 arttıZingatcom, Türkiye'de tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından sonra satılık arsa aramalarının Çanakkale'de yüzde 509,  satılık prefabrik ev aramalarının İzmir'de yüzde 163 arttığını belirtti.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, "Emlak. Bilgi. Güven." sloganıyla yola çıkan gayrimenkul bilgi ve pazarlama platformu Zingatcom ziyaretçilerinin, Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının açıklandığı 11 Mart 2020 tarihi öncesi ve sonrası dönemlerde yaptığı konut aramaları analiz edildi. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, 11 Mart 2020 tarihi sonrası satılık yazlık ve kiralık daire aramalarında öne çıkan bölgeler belli olurken, satılık arsa aramaları Çanakkale'de yüzde 509 ve satılık prefabrik ev aramaları ise İzmir'de yüzde 163 arttı. 11 Mart tarihi sonrası en çok yazlık aranan üç ilçe Didim, Çeşme ve Kuşadası, en çok kiralık daire aranan bölgeler de Çanakkale ve Bodrum oldu. Acil satılık ev arama oranlarının artışı da yüzde 42'ye ulaştı.

- "Apartman daireleri yerine rahat edilebilecek konut veya arsaya yönelim arttı"  

Yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Zingatcom Ürün Direktörü Halil Uzundal, "Kovid-19 döneminde kullanıcıların gayrimenkul arama deneyimlerini incelemek üzere ziyaretçi verilerimizi analiz ettik. Çalışmamızın sonucunda, pandemi döneminde özellikle apartmanda dört duvar arasında yaşayan insanların bunaldıklarını, rahat edebilecekleri konut veya arsa arayışına girdiklerini gözlemledik." diye konuştu.

Konut tipi aramalarında müstakil ev, villa, yazlık, prefabrik, çiftlik taleplerinde de artış görüldü. Zingatcom ziyaretçilerinin 11 Mart 2020 tarihi ve sonrasında yazlık aramaları yüzde 165, prefabrik ev aramaları yüzde 161, müstakil ev aramaları yüzde 56, villa aramaları yüzde 52 ve çiftlik aramaları yüzde 46 daha fazla oldu. Yüzde 163'lük artış oranı ile  İzmir  en fazla prefabrik ev araması yapılan şehir olurken, satılık yazlık taleplerinin yüksek artış gösterdiği üç bölge ise yüzde 217 ile Didim, yüzde 149 ile Çeşme ve yüzde 145 ile Kuşadası oldu. 

Kiralık daire aramalarına bakıldığında ise, bu kategoride arama oranlarının en fazla yükseldiği iki bölge yüzde 68 ile Çanakkale ve yüzde 56 ile Bodrum olurken, Zingatcom ziyaretçilerinin, satılık konut arayışlarında yüzde 94'lük artışla Arnavutköy'e ilgi gösterdikleri belirtildi.

Küresel salgının ülkede görülmeye başlandığı 11 Mart 2020 tarihi, satılık arsa ve satılık tarla taleplerini de etkiledi. 11 Mart 2020 tarihi sonrası satılık arsa aramaları yüzde 50, tarla aramaları ise yüzde 41'e çıktı. Satılık arsa aramalarında öne çıkan iki bölge Çanakkale ve Balıkesir oldu. Koronavirüs ile beraber Çanakkale'de satılık arsa aramaları yüzde 509, Balıkesir'de satılık arsa aramaları yüzde 306 arttı. 

Zingat'ın çalışması, koronavirüs küresel salgını ile birlikte konut arayışında denize sıfır, deniz manzaralı, bahçeli, çatı katı, teras gibi özelliklerin tercih edildiğini ortaya çıkardı. Özelliklere göre konut aramalarında da "denize sıfır" yüzde 111, "deniz manzaralı" yüzde 100, "bahçeli" yüzde 72, "çatı katı" yüzde 66, "teras" kelimesi yüzde 35 daha çok arandı. 


Şehirden uzak yerlerde arsa ve bahçeli ev arayışlarında patlama!