11 / 08 / 2022

Krediye uygun arsa ne demek?

Krediye uygun arsa ne demek?

Bankalar, arsa sahibi olmak isteyen kimseler için arsa kredisi paketleri üretiyor. Ancak, sadece krediye uygun arsalar bu paketten yararlanabiliyor. Peki krediye uygun arsa ne demek?Krediye uygun arsa ne demek?

Bankalar, arsa sahibi olmak isteyen kimseler için arsa kredisi paketleri üretiyor. Kimi bankalar, arsa değerinin yüzde 50'sine kredi verirken, kimi bankalarda ise bu oran yüzde 60'a çıkabiliyor.


Ancak kredi kullanılacak arsanın bazı koşullara uygun olması bir diğer ifade ile "krediye uygun arsa" olması gerekiyor. Aksi halde, arsaya kredi verilmiyor. Peki krediye uygun arsa ne demek? Krediye uygun arsa nasıl olur?


Krediye uygun arsa özellikleri..

Bir arsaya kredi çekilebilmesi için arsanın sahip olması gereken kriterler, bankadan bankaya farklılık gösteriyor.


Alınacak olan arsanın belediye sınırları içerisinde ve imarlı olması gerekiyor. Buna karşın bazı bankalarda, satın alınan arsanın imarlı olmaması halinde teminata başka bir gayrimenkulün (imarlı arsa, konut, işyeri) ipoteği alınabiliyor. 


Krediye konu arsa üzerine ipotek tesis edilerek kullandırılıyor ve ayrıca bir kefil alınıyor. Gerekli görülmesi halinde ise ek teminat isteniyor.


Arsa kredisi veren bankalar 2014!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com