19 / 08 / 2022

Kuşadası’nda bin 500 yıllık ağacın yanına yapılan villa yıkıldı!

Kuşadası’nda bin 500 yıllık ağacın yanına yapılan villa yıkıldı!

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan ve zamanla genişleyen şehrin içinde kalan bin 500 yaşındaki zeytin ağacının yanına villa yapılması engellendi.Kuşadası şehir merkezinde, uzmanların bin 500 yaşında olduğunu belirlediği zeytin ağacının yanına yapılan villanın yıkımı için çevrecilerin çabaları sonuç verdi. Zeytin ağacının Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nda, anıt ağaç statüsünde tescili için girişimlerde bulunan Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nin (EKODOSD) çabaları sonuçlanmadan yapılan villa, tepkilere sebep oldu.

Sözüc'den Latif Sansür'ün haberine göre; Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan ve zamanla genişleyen şehrin içinde kalan bin 500 yaşındaki zeytin ağacının yanında yapılan villa için ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği'nin (EKODOSD) başvurusu üzerine harekete geçen Kuşadası Belediye Yapı Kontrol ekipleri, villanın ruhsatsız olduğunu tespit etti ve yıkılmasına karar verdi. 

ANIT AĞAÇ TESCİLİ İÇİN UĞRAŞILDI

Bin 500 yıllık zeytin ağacının anıt ağaç statüsüne kavuşturulması için girişimde bulunduklarını belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, şöyle konuştu:

-EKODOSD Bilim Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat tarafından yaşı tespit edilen ağacın, anıt ağaç statüsüne alınması için Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü'ne başvurmuştuk.

-Asırlardır ayakta kalan zeytin ağacının hemen 40 santim yanı başına yapılan villayla ilgili de, Kuşadası Belediyesi’ni bilgilendirdik. Kuşadası Belediyesi Yapı ve Kontrol Müdürlüğü tarafından, zeytin ağacının yanındaki villanın kontrolleri yapılarak, binanın ruhsatı olmadığı tespit edildi. Yıkım kararı verildi.

Kuşadası’nda bin 500 yıllık ağacın yanına yapılan villa yıkıldı!

“YANLIŞLIĞIN DÜZELTİLMESİNDEN MUTLU OLDUK”

Zeytin ağacının yanındaki villanın yıkımının mal sahibi tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Sürücü, “ Yapılan yanlışlığın düzeltilmesinden mutlu olduk. Geçmiş uygarlıklardan bize kalan anıtsal nitelikteki zeytin ağacı, topluma mal olmuş doğal bir mirasımızdır. Böylesine önemli zenginliklerimizi korumak başta yerel yönetim olmak üzere bu kentte yaşayan herkesin görevi olmalıdır” diye konuştu.

Bursa'daki Özlüce Kilisesi bakımsızlıktan yıkıldı!