Mahkemeden emsal karar! Restoran kirasına Kovid-19 sebebiyle yüzde 50 indirim!

Mahkemeden emsal karar! Restoran kirasına Kovid-19 sebebiyle yüzde 50 indirim!Pandemi sürecinde mahkemeye başvuran bir restoran işletmecisi kirasında yüzde 50 indirim yapılmasına hak kazandı. Mahkeme Kovid-19'u olağanüstü durum olarak gördü ve iş yeri sahibine hak verdi. Karar Yargıtay aşamasından sonra emsal niteliği taşıyabilir. 


Bursa'da, koronavirüsü salgını sürecinde 23 bin TL tutarındaki dükkan kirasını ödeyemeyen restoran sahibi, kira bedelinin düşürülmesi istemiyle mahkemeye gitti. Bursa Bölge Adliyesi 4. Hukuk Dairesi de restoran sahibini haklı buldu ve kira bedelini, yüzde 50 indirerek, 11 bin 500 TL’ye düşürdü. Restoran sahibi de kararın Yargıtay süreci sonuçlanana kadar kirayı yarı oranda ödemeye başladı.

Sözcü'de yer alan habere göre; Nilüfer ilçesindeki restoranın, kira bedeli olan 23 bin TL’yi ödeyemeyen iş yeri sahibi avukatı aracılığıyla, kiranın düşürülmesi istemiyle Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Borçlar Kanunu´nun 138´nci maddesindeki 'Sözleşmenin yapıldığı sırada, taraflarca öngörülmeyen ve öngörülmesi de beklenmeyen olağanüstü bir durum ortaya çıkmasından dolayı sözleşmesinin yeni kurallara uyarlanması isteme' talebiyle yapılan başvuruyu Sulh Hukuk Mahkemesi reddetti.

OLAY BÖLGE ADLİYESİNE TAŞINDI

Restoran sahibinin avukatı Olcay Göçüm de kararı, Bursa Bölge Adliyesi 4. Hukuk Dairesi'ne götürdü. Daire, yapılan yargılama sonucunda restoran sahibini haklı gördü. Bursa Bölge Adliyesi 4. Hukuk Dairesi, kararında taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesi sırasında Kovid-19 salgını sürecinin öngörülemeyen bir durum olduğunu belirterek, kira bedelinin yüzde 50 oranında düşürülerek, 11 bin 500 TL’ye indirilmesine karar verdi. Kararda şunlar denildi:

“Genel olarak salgın hastalık sürecinin, Türk Borçlar Kanunun 138. Maddesi´nde belirtilen olağanüstü durum olarak kabul edilmesi gerekir. Kiranın uyarlanması için açılan davada, mahkemece, davacı kiracının yapmış olduğu işin niteliği ve tüm koşullar ile taraflarca sunulan deliller göz önüne bulundurulması sonucunda, dairemizce somut olayda kiracının restoran olarak işlettiği kiralanan her ne kadar paket servis yöntemi ile işine devam etmiş ise de süreç ve alınan tedbirlerin davacının iş hacminde belirli etkileri olabileceği değerlendirilerek, ihtiyati tedbir talebinin kabul edilmesi gerektiği benimsenmiştir.”

TAHLİYE YASAKTI

1 Mart-30 Haziran tarihleri arasında kirasını ödeyemeyen kişiler Kovid-19 tedbirleri kapsamında mülk sahibi tarafından tahliye edilemiyordu.

‘KARAR, BURSA BÖLGESİNDE GEÇERLİ’

Avukat Olcay Göçüm de “Türk Borçlar Kanunun 138. Maddesine dayalı olarak tedbir talepli kira uyarlaması dava açtık. İlk derece mahkemesi talebimizi reddetti. Ret kararına karşı Bursa Bölge Mahkemesi´ne itiraz ettik. Yapılan itiraz üzerine Bursa 4. Hukuk Dairesi, tarihi bir karar verip, Türkiye´de ilk defa pandemi süreci sırasında emsal niteliğinde tedbir kararı vererek, ödenen 23 bin 500 lira aylık kirayı tedbiren yüzde 50 düşürerek 11 bin 500 liraya indirdi. Bu karar ilk derece mahkemeleri açısından ve Türkiye´deki diğer bölge mahkemeleri açısından emsal nitelikte bir karardır. Bursa Bölge Adliyesi 4. Hukuk Dairesi´nin verdiği karar, Bursa bölgesinde geçerli. Ancak başka illerde açılacak davalarda Bursa´da verilen karar emsal gösterilebilir” açıklamasında bulundu. 

 Mahkemeden emsal karar! Restoran kirasına Kovid-19 sebebiyle yüzde 50 indirim!

‘MÜLK SAHİPLERİ VİCDANLI OLMALI’

Restoranın sahibi Ahmet Zahir Yahyaoğlu, şunları kaydetti:

“Şu anda tedbir amaçlı yüzde 50 oranında kiramızı ödemiyoruz. Hiç ödememektense, dükkanı kapatmaktansa dükkanın bir şekilde çalıştırılması ve yarı da olsa kirasının ödenmesi daha iyi diye düşünüyoruz. Şu anda yüzde 50’sini ödüyoruz. Yargıtay’dan dönerse ödenmeyen bölümü ödeyeceğiz. Mülk sahiplerinin biraz daha vicdanlı olması lazım.  Biz mahkemeye yaklaşık 3 ay önce başvurduk. Karar yeni çıktı.”

Kemal Kılıçdaroğlu: Kiralarda stopaj kaldırılmalı!