Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’nda çalışmalar başladı!

Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’nda çalışmalar başladı!İstanbul Büyükşehir Belediyesi kent genelinde raylı hat çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Son olarak Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’nda çalışmalar başladı. Projenin ilk etabı 2014'te hizmete açılacak. 


Megakent İstanbul'da 10 raylı sisem projesini hayata geçiren İBB, 2017'de ihalesi yapılan ancak sonrasında devam edilmeyen Mahmutbey-Esenyurt Metrosu için çalışmalara başladı. 

Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’nun, 2019’da göreve geldiklerinde durmuş bir şekilde devraldıkları hatlardan biri olduğunu söyleyen İBB Raylı Sistem Daire Başkanı Pelin Alpkökin, metro hattında kısa zaman içerisinde çalışmaların başlayacağını belirtti. 

Kabataş-Esenyurt aktarmasız olacak

Avrupa yakasının batı kısmı için çok önemli bir proje olduğunu söyleyen  Alpkökin, “Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun devamı olan bu hat, metro Mecidiyeköy’den Kabataş’a kadar uzanacağı için Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nun devamı niteliğinde olacak. Tüm bu projeleri bitirdiğimizde Kabataş’tan trene binen bir İstanbullu, Esenyurt’a kadar hızlı, konforlu ve güvenli bir yolculuk yapma imkanına sahip olacak” dedi.

İmalat çalışmaları Ağustos'ta başlıyor

Geçen yılın sonundaki Eurobond (tahvil) ihracı ile Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’na 220 milyon euro bütçe ayırdıklarını, o tarihten itibaren de proje için yoğun çalışma yaptıklarını belirten Alpkökin şunları söyledi: 

“Maalesef, geçmiş dönemde ihalesi yapılan hattın uygulanabilir nitelikte ve detayda projeleri olmadığı için öncelikle projelerini yeniden tasarlamak ve optimize etmek üzerine çalıştık. Aynı zamanda bizim için çok önemli olan, kazılara başlayacağımız alanın müteahhide yer teslimi için problemler de vardı. Bunların hiçbirisi çözülmeden hattın ihalesi yapılmıştı. Şimdi bütün bu sorunları çözüyoruz. 2 Ağustos’ta Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’nun imalatlarına başlayacağız.”

 Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’nda çalışmalar başladı!

İlk etapta 7 kilometre 

Pelin Alpkökin, geçmiş yönetimden hiç başlanmamış olarak devraldıkları hattın, ilk etapta Mahmutbey-Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi arasındaki 7 kilometrelik bölümünü inşa edeceklerini söyleyerek “Bu kısmı 2024 yılında tamamlamayı planlıyoruz. Daha sonra da metromuzu Esenyurt’a kadar devam ettireceğiz. Şehrin batısındaki metro erişimine sahip olmayan 3 milyondan fazla nüfus için çok önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda devam eden diğer metrolarımızla entegrasyonu yüksek bir raylı sistem olacak. Eminim ki açıldığı andan itibaren çok yoğun bir yolculuk talebi olacak” şeklinde konuştu.

MAHMUTBEY-ESENYURT METROSU ENTEGRASYON NOKTALARI

 Mahmutbey İstasyonu; M3 Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyatköy Metrosu

• Mehmet Akif İstasyonu; Ataköy-İkitelli Metrosu

• Temapark İstasyonu; Halkalı – Arnavutköy – 3. Havalimanı Metrosu

İstanbul'daki raylı sistem hatlarında çalışmalar hızlandı!