Mart ayında konut kredisi faizlerini düşüren bankalar!

Mart ayında konut kredisi faizlerini düşüren bankalar!

Bankaların konut kredisi faizleri 2019 yılının ikinci yarısı itibariyle ekonomideki dengelenme ile hızla düştü. Peki Mart ayında konut kredisi faizlerini düşüren bankalar hangileri? İşte konut kredisi faizlerini düşüren bankalar ...Bankaların konut kredisi faizleri ekonomideki dalgalanma ile bazı bankalarda yeniden yükselişe geçti. Ev almayı düşünen vatandaşlar, "Hangi bankaların konut kredisi faizleri arttı? Hangi bankalar konut kredisi faizlerini düşürdü?" sorularının cevaplarını araştırmaya başladı.

Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; bankaların konut kredisi faizleri 2019’un ikinci yarısı sonrasında ekonomide yaşanan dengelenme ile düşüşe geçti. Merkez Bankası’nın 2019 Temmuz ayında başladığı ve kesintisiz şekilde devam eden politika faiz indirimleri ile hızlanan kredi faiz indirimleri aralıksız olarak dokuz aydır devam ediyor.

Şubat ayı sonu itibariyle dünyada yayılan koronavirüs salgını ve Suriye kaynaklı Türkiye’nin jeopolitik riskleri arttı. Döviz kurunda yaşanan dalgalanma ve son aylarda arka arkaya yükselen enflasyon karşısında konut kredisi faiz oranlarındaki ivme üç çeyrek sonra artışa geçti.

Ekonomik hareketlenme sonrasında Yapı Kredi Bankası, Garanti BBVA, İNG, Kuveyt Türk Bankası, TEB, ve Akbank'da konut kredisi faiz oranları yükseldi.. Garanti BBVA kurun yeniden dengelenmesi ile bu hafta başı itibariyle konut kredisi faiz oranlarını yeniden düşürdü.

Bu hareketli dönemde kamu bankalarının kredi faiz oranlarında değişiklik meydana gelmedi. En uygun konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın sıfır konutlar için uyguladığı yüzde 0.79 seviyesinde. İkinci el konut için en uygun konut kredisi faizi de Türkiye Finans Bankası’nın uyguladığı yüzde 0.87 seviyesinde bulunuyor.

Bankalardan 300 bin TL tutarda ve 10 yıl vadede konut kredisi hesaplama yapıldığında en uygun aylık taksit bedeli 3 bin 900 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de tahminen 465 bin TL’ ye denk geliyor.

Mart ayında konut kredisi faizlerini düşüren bankalar:

Akbank

Akbank 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.95 olan faiz oranlarını  yüzde 0.97’ ye çıkarttı.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde yüzde 0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor.

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk Bankası konut finansmanı ürünü için 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.99 kar payı oranı ile finansman sunuyor.

Garanti BBVA

Garanti BBVA 10 yıl vadeye kadar kredi faizlerini yüzde 1.01’e çıkardıktan sonra yeniden aylık yüzde 0.99’a indirdi. Banka 15 yıl vadeye kadar ise yüzde 1.17’ ye faiz ile kredi sunuyor. 

İNG

İNG kampanyalı konut kredisi faizlerini yüzde 0.99’a tabela faiz oranlarını ise yüzde 1.01’e çıkardı.

TEB

TEB kampanyalı kredi faiz oranlarını yüzde 1.13’e çıkarırken tabela faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek yüzde 2.58’de sabit tuttu.

Merkez Bankası'ndan 'konut kredisi' önlemi!

Ziraat Bankası sıfır konut kredisi hesaplama 2020!