19 / 08 / 2022

Merkez Bankası yıl sonu dolar, faiz ve enflasyon beklentisini açıkladı!

Merkez Bankası yıl sonu dolar, faiz ve enflasyon beklentisini açıkladı!

Merkez Bankası milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen piyasa katılımcıları anketini paylaştı. Peki Merkez Bankasının yıl sonu dolar, faiz ve enflasyon beklentisi ne oldu?Açıklanan resmi rakamlara göre, 2022 yılı Şubat ayı anket döneminde, katılımcıların 24 ay sonrası ile ilgili olarak olasılık tahminleri masaya yatırıldığında, tüketici enflasyonunun ortalama olarak yüzde 37,06 olasılıkla yüzde 13,00 – 15,99 aralığında,  yine açıklanan verilere göre, yüzde 23,38 olasılıkla da yüzde 16,00 – 18,99 aralığında artacağı öngörüldü.

Söz konusu anket döneminde nokta tahminlerle gerçekleştirilen değerlendirmeye göre, 24 ay sonrası tüketici enflasyonu beklentileri masaya yatırıldığında, katılım sağlayanların yüzde 38,10'luk kısmın beklentilerinin yüzde 13,00 – 15,99 aralığında, yüzde 23,81‘lik kısmın ise beklentilerinin yüzde 16,00 - 18,99 aralığında olduğu belirlendi.

Peki açıklanan resmi rakamlara göre, BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi ne oldu?Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.