19 / 08 / 2022

Merkez Bankası yıl sonu dolar, faiz ve enflasyon beklentisini açıkladı!

Merkez Bankası yıl sonu dolar, faiz ve enflasyon beklentisini açıkladı!

Merkez Bankası milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen piyasa katılımcıları anketini paylaştı. Peki Merkez Bankasının yıl sonu dolar, faiz ve enflasyon beklentisi ne oldu?Resmi olarak açıklanan ve merakla beklenen rakamlara göre, 12 ay sonrası tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 25,37 şeklinde olurken, yine açıklanan verilere göre, bu anket döneminde yüzde 24,83 şeklinde oldu. Yine açıklanan resmi verilere göre, 24 ay sonrası tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 15,54 şeklinde ve yüzde 15,42 şeklinde oldu.

Merakla beklenen resmi rakamlara göre, 2022 yılı Şubat ayı anket döneminde, katılımcıların 12 ay sonrası ile ilgili olarak olasılık tahminleri masaya yatırıldığında tüketici enflasyonunun ortalama olarak yüzde 21,40 olasılıkla yüzde 22,00 – 24,99 aralığında, yüzde 25,36 olasılıkla da yüzde 25,00 – 27,99 aralığında artacağı öngörülmüş oldu.

Merkez Bankası yıl sonu dolar, faiz ve enflasyon beklentisini açıkladı!

Yine merak edilen ve açıklanan verilere göre, aynı anket döneminde nokta tahminlerle gerçekleştirilen değerlendirmeye göre de katılım sağlayanların yüzde 20,00’ının beklentilerinin yüzde 22,00 – 24,99 aralığında, yine açıklanan verilere göre, yüzde 26,67‘sinin beklentilerinin ise yüzde 25,00 - 27,99 aralığında olmuş olduğu bildirildi.

Peki açıklanan resmi rakamlara göre, BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi ne oldu?Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.