09 / 12 / 2023

Merkez Bankası'ndan dolar bombası! İlk kez oldu hiç kalmadı

Merkez Bankası'ndan dolar bombası! İlk kez oldu hiç kalmadı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) toplam rezervleri, geçtiğimiz Nisan ayının son haftasında 2 milyar 51 milyon dolar azalarak 106 milyar 865 milyon dolara geriledi. Her sene hesabında kâr yazan banka bu senenin ilk çeyreğinde 80 milyar lira zarar etti.Merkez Bankası'nın geçen ayın sonunda yayınladığı Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ne göre; banka brüt döviz rezervleri, 697 milyon dolar azalışla 65 milyar 398 milyon dolara düştü. Brüt döviz rezervleri, 22 Nisan'da 66 milyar 96 milyon dolar seviyesindeydi. Söz konusu dönemde altın rezervleri, 1 milyar 353 milyon dolar gerileyerek, 42 milyar 820 milyon dolardan 41 milyar 467 milyon dolara indi. Böylece Merkez Bankası'nın toplam rezervleri, 29 Nisan haftasında, bir önceki haftaya kıyasla 2 milyar 51 milyon dolar azalarak, 108 milyar 916 milyon dolardan 106 milyar 865 milyon dolara geriledi.

3 YIL ÖNCE BAŞLADI

Bankanın son bilançolarına bakıldığında kurumun hanesinde 80 milyar dolarlık zarar olduğu gözüküyor. Eskiden kârının bir bölümünü ihtiyat akçesi olarak tutan bankanın 2019'dan itibaren ihtiyat akçelerini Hazine'ye aktarması nedeniyle söz konusu zararın telafi edilmesinin zor olduğu uzmanlar tarafından dile getiriliyor. 

Deutsche Welle yazarı Erdal Sağlam, Merkez Bankası'ndaki zararı ve zararın telafisinin mümkün olup olmayacağını analiz etti. Sağlam, "2022 yıl sonu bilançosunda Merkez Bankası ciddi zarar rakamlarıyla karşı karşıya kalabilir." değerlendirmesi yaptı.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön