Milletvekillerinden İzmir'in bekleyen dönüşüm kredisine ilişkin açıklama!

Milletvekillerinden İzmir'in bekleyen dönüşüm kredisine ilişkin açıklama!İzmir’de 30 Ekim tarihinde yaşanan ve 118 kişinin hayatını kaybettiği depremde evleri yıkılan ya da hasar gören depremzedeler, yeni evlerini yapmak için 9.5 aydır bekliyor. 


İzmir’de 30 Ekim tarihinde yaşanan ve 118 kişinin hayatını kaybettiği depremde evleri yıkılan ya da hasar gören depremzedeler, yeni evlerini yapmak için 9.5 aydır bekliyor. 

Cumhuriyet'ten Mehmet İnmez'in haberine göre; depremzedelerin ev sorununun çözülmesi için düşük faizli kredi arayan  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası ile görüşerek 340 milyon dolarlık anlaşmaya imza attı. Fakat kredinin verilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan henüz onay vermedi. Kredinin onaylanmamasına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra CHP milletvekilleri de tepki gösterdi ve “Depremzedelere destek olamıyorsunuz, köstek de olmayın. Atın artık imzayı” diye konuştu.

Milletvekillerinden İzmir

Hasarlı binaların dönüşümü için buldukları kredinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmadığını dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şöyle konuştu:

“Projeyle ilgili Dünya Bankası ile görüştük. Depremden sonra 2 yılda çıkacak krediyi 4 ay içinde aldık. 340 milyon dolar için el sıkıştık. Bu müzakereleri Hazine ve İller Bankası ile de mutabık kalarak bitirdik. 21 Şubat 2020’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a konuyu anlattım. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ‘Çok iyi. Tamam, ben bunu arkadaşlarla konuşacağım’ dedi. Aylar geçti. Kredi orada duruyor. Bu para Türkiye’ye girecek, 30 yıl vadeli, 0.92 faizli, 5 yıl ödemesiz. İzmir ekonomisini canlandırır. En az 7-8 bin konut yapacağız” 

Milletvekillerinden İzmir

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açıklamasından sonra CHP milletvekillerinden de konuya ilişkin tepkiler geldi:

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç: AKP Genel Başkanı da olan Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum. Önüne engel çıkardığınız bu kredi ile belediyemizi değil depremzede hemşerilerimizi cezalandırıyorsunuz. CHP’li belediyelere, halka hizmet yolunda daha fazla engel çıkarmayın. Krediyi onaylayın.

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat: Hazine garantisinin olabilmesi için de kredinin ülkenin yatırım programına dahil edilmesi ve Cumhurbaşkanı’nın onaylaması gerekiyor. Kredinin siyasi kıskançlığa yol açtığı, bunun için de kredinin hâlâ onaylanmadığı görüşünde olan insanlar var. Ancak Tunç Başkan AKP’li yetkililere açık açık “Bunu siz yapmış gibi gösterin, ben siyasi olarak bunu kullanmam” diyor. Daha ne yapsın, ne desin. Bu insanları göz göre göre ölüme terk etmek demek.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel: Binlerce depremzede aile AKP Genel Başkanının atacağı imzayı bekliyor. Yazıktır, günahtır, ayıptır. İzmir’e, İzmirliye yapılan zulümdür.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek: Dünya Bankası’ndan prestij denecek kadar düşük faizle bulunan krediye Cumhurbaşkanı keyfince onay vermiyor.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan: Cumhurbaşkanı’nın “Tamam” sözüne ve bu sözünün üzerinden altı ay geçmesine rağmen, neden onaylanmamaktadır? 

Sevda Erdan Kılıç'tan İzmir kentsel dönüşüm kredisinin onaylanmamasına tepki!

İzmir'de her binaya karne geliyor!