Mimarlar Odası'ndan SİT alanlarına bina yapılmasına ilişkin açıklama!

Mimarlar Odası'ndan SİT alanlarına bina yapılmasına ilişkin açıklama!

Mimarlar Odası, 1. Derece SİT alanı olan Atatürk Orman Çiftliği arazisindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşasına karşı açtığı davayı kazandı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.


Mimarlar Odası, 1. Derece SİT alanı olan Atatürk Orman Çiftliği arazisindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşasına karşı açtığı davayı kazandı. Danıştay, SİT alanlarına bina yapılmasının önünü açan kararı iptal etti.

Danıştay, SİT alanlarında kamuya ait bina inşa edilebilmesinin önünü açan kararı iptal etti. Mimarlar Odası, 1. Derece SİT alanı olan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı için dava açmıştı. Sözcü'den Yavuz Alatan'ın haberine göre; Mimarlar Odası  Ankara  Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Mimarlar Odası

Candan, “Çok önemli bir karar verildi. AOÇ'deki Saray binasının hukuka aykırı olduğu da tescillendi. Cumhurbaşkanlığı makamı, Çankaya Köşkü'ne taşınmalı. Mücadelemiz Atatürk'e ve kurduğu Cumhuriyet değerlerine vefa borcumuzdur” diye konuştu. Ardından şunları kaydetti: 

“Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun bu konudaki, ilke kararının iptali için dava açtık, ret kararı verildi. Danıştay bu kararı bozdu. Danıştay 6. Dairesi de ilke kararını iptal ederek, tarihi ve doğal SİT alanlarında kamuya ait yapılaşma olamayacağına karar verdi. Bu kararla birlikte, AOÇ alanlarında, kamu yapıları da yapılamayacağı, yargı yoluyla kesinleşti. AOÇ alanları Atatürk'ün şartlı bağışı ve vasiyetine uygun hale getirilmelidir. Bu kararı AOÇ alanlarında tahribata yönelik açtığımız 160 davaya da sunacağız.”

Atatürk Orman Çiftliği’nde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yapılması kararı iptal edildi!