30 / 03 / 2023

Muammer Keskin: Şişli'de en az beş mahallede yerinde dönüşüm şart!

Muammer Keskin: Şişli'de en az beş mahallede yerinde dönüşüm şart!

İstanbul Şişli'deki çalışmalar hakkında bilgi veren Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, ilçede bulunan en az 5 mahallenin kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu dile getirdi.DAP Yapı’nın Nişantaşı’ndaki Marmara Üniversitesi Kampusu arazisinde inşa edeceği konut projesi ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Proje ile ilgili endişelerini dile getiren Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, söz konusu projeyle ilgili BirGün Gazetesi'nden Uğur Şahin'in sorularını yanıtladı. İşte Uğur Şahin'in o röportajı...

1.Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampusu’ndaki DAP Yapı’nın inşaatını size sormak istiyorum. DAP Yapı, nisanda ‘92 konut ve 1 ticari üniteyi’ içeren projesi için sizden ruhsat aldı. Ancak imar planları değişikliği askıdayken konuyu yargıya taşıyanlardan birisi de Şişli Belediyesi’ydi. İnşaata neden ruhsat verdiniz?

Bir dava olduğu ve devam ettiği doğru. Bilirkişi de mahkeme de aleyhimize karar vermiş ama üst mahkemede devam ediyor. Bize müracaat ettiler, ‘Ruhsat vermeyeceğiz’ diyebilirdim. Onlar da iki ay bekler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ruhsat alırdı. Alırsa ne olur, bugünkü projenin yanından bile geçemezsiniz. Böyle bir projeyi uygun görmüyorum ama bana gelinceye kadar her şey tükenmiş. İzin vermeden önce de teknik ekiple konuştuk ve bunu kamu yarına nasıl çevireceğimizi düşündük. Oranın yapı stoku İstanbul’un en tehlikeli alanıdır. 1940-50’lerde yapılmış eski bir yer ve bitişik nizamdır. Bin binadan 10’u yenidir. 7 ve üzeri bir depremde o binaların çoğunun hasar alacağını düşünüyoruz. ‘Öyle bir şey yapalım ki hem değişim alanı sağlasın hem de o deprem alanını gerçekten bir deprem alanı yapalım’ dedik. Buranın suyu, elektriği tuvaleti, hiçbiri yok. Sadece kâğıt üzerinde toplanma alanı… 24 saat burada kalamazsınız. Şişli’de mezarlıklar hariç doğru dürüst bir toplanma alanımız yok. Bomonti Bira Fabrikası’nın olduğu yere izin vermedik. Geldiler, bir gecede yıktılar ve yollarına devam ediyorlar.

2“Projeyi doğru bulmuyorum” dediniz. Doğru bulmadığınız yanı ne?

Altını çizerek söylüyorum; benim için en büyük keyif, burasının yeşil alan olarak kalmasıdır. 18 bin 700 metrekare yeşil alan sağlamak koşuluyla buraya izin verdik. Deyim yerindeyse ‘Bunlar bizim deprem toplanma alanımızı hiç ettiler’ deniyor. Hayır, öyle değil. Mecidiyeköy’deki Torunlar’ı biliyorsunuz. Oradan geçerken yorulup yeşil alanda oturabilir misiniz? Ben geldiğimde Torunlar için ecrimisil alınmıyordu. Ben de ecrimisil gönderdim, şu anda davalığız. Burada da aynı şey söz konusu… Deprem toplanma alanı değil, AFAD’ın kâğıt üstünde deprem alanı. İddia ediyorum 99 Depremi’nde de kimse girememiştir oraya. Girse de yarım saat kalmıştır. Çünkü ihtiyaçlarını karşılayacak bir şey yok.

3.Partinizden bir milletvekili, sizin ruhsat verdiğiniz projeyi Meclis gündemine taşıdı, ‘Teşvikiye’nin tek toplanma alanı neden imara açıldı’ diye sordu. Bu tezatlık için ne söylersiniz? Şişli’deki aktif yeşil alan oranı da çok az. Bunu neye bağlıyorsunuz? 

İstanbul milletvekilleri yerine, bu dosyayla ilgili Mersin Milletvekili’nin soru sormasını neye sığdırıyorsunuz? İstanbul’da milletvekili yok mu? Onlar duyarsız mı? Son derece etik olmayan bir şey yapmıştır. Bir muhalefet milletvekili de olsa, benim de arkadaşımdır, açıp bana diyebilir, ‘Yanlış yapmışsın. Parlamentoya getireceğim’ der.

Teşvikiye’de Emlak Konut’a ait olan toplamda 27 bin dönüm alan var. Emlak Konut GYO’nun bina alanı 14 bin metrekare. İlave peyzajı 12 bin metrekareye onlara yaptırıyoruz. İBB’nin alanı ile bizim alanı kattığımızda 18 bin 700 metrekareye tekabül ediyor. AFAD’ın toplanma alanıysa 14 bin 300 metrekare gözüküyor. Bizim proje, ‘toplanma alanı’ denilen yerden daha fazla. Ayrıca hizmete ulaşabileceği bir alan oluşturuyoruz. ‘Bize sormadın’ diyorlar. Sormama nedenim, toplantıyı yaptıktan sonra, bölgede inşaat alanında hem interaktif hem de vatandaşa mikrofon tutarak ‘nasıl olmalı?’ dedik. Burayı ihtiyaca yönelik şekillendiriyoruz. Çocuk bahçesinden kent bostanına, kütüphanesinden köpek gezdirme alanına çeşitli imkânlar sağlayacağız.

Ben belediye başkanı olmadan önce de Şişli’de oturuyordum. Şişli Belediye Başkanı olup da burada oturan ilk başkanım. Buranın dertlerini bilen biriyim. Yeşil alan olarak 39 ilçe içerisinde 38’inci sıradayız. 41 tane deprem toplanma alanımız var. Bunların çoğu biz gelmeden önce kâğıt üzerinden belirlenmiş. Geldiğimizde yeşil alanı olmayan ilçelerde de mezarlıkları toplanma alanı olarak belirledik. Şu anda simülasyon yaptırıyoruz. Hangi mahallede binalar yıkılacak, yollar nasıl kapanacak diye… Emin olun depremde Şişli’nin tüm yolları kapanır, ambulans ve itfaiye giremez. Binaların yeniden yapılmasını sağlamak lazım ama rant artışıyla değil.

Söz konusu değil. Teşvikiye’nin o kadar nüfusu yok. Toplamışlarsa da ilgili yerlere versinler. Biz de anket yaptık, orada yaşayan yurttaşlara sorduk. Onların önerilerine baktık. Daha sonra firmaya döndük, dedik ki: ‘Projeyi bizim önerdiğimiz malzemeyle, bizim önerdiğimiz firmaya yapacaksınız. Protokol imzalayacaksınız.’ Aksi takdirde izin vermezdik. Daha yeni aktivistlerden biri geldi, sohbet ettik. Kendisine de söyledim. Ben rahatsız olmuyorum; birey olarak, haklarımızı koruyarak işler yapalım, birbirimizi anlayalım. Bu işi yürüten arkadaşlarımızın bir bölümü, mahallenin demografik yapısının değişmesini istemeyen, lüzumsuz inşaata karşı komşularımdır. Ama bir bölüm insan var, kesinlikle iyi niyetli değil. Onların da yolları açık olsun.

En az beş mahallede yerinde dönüşüm şart 

4.Göreve geldiğinizden bu yana Şişli’nin en acil sorunları nelerdi? “İlk önce tamamlamam gereken” dediğiniz hususlar neler?

25 mahallede binlerce kişiye sorduk, “Sizin önceliğiniz nedir?” dedik. Birinci istek otopark. Otopark alanlarındaki imar durumundan dolayı henüz istediklerimizi gerçekleştiremedik. İkincisi sağlıksız yapıların olduğu mahallelerin yoğun olduğu bir ilçe olan Şişli’de, en az beş mahallemizde yerinde dönüşümü sağlamamız lazım. Mutlaka yapacağım; Kuştepe, İzzetpaşa, Mahmut Şevket Paşa, Yayla ve Paşa… Bu beş mahalle acildir. En acili ise Mahmut Şevket Paşa... Bu mahallemizde bir ofis oluşturduk, talepleri alıyoruz. Talep doğrultusunda mahallenin bütününe hitap eden bir proje yapacağız. Komşularımızı mağdur etmeyen bir modelle, ada bazında örnek yapılaşmaya gideceğiz. Bir diğer sorun ise çok katlı binalar… Rüzgârımızı ve güneşimizi kesiyor. Giderek yaşlanan bir nüfusa sahibiz. Hayallerimden biri de yaşlanan nüfus için emekli evleri yapmak istiyoruz. Şişli merkez ilçe olmasına rağmen maalesef planları yok. İBB ile ciddi çalışma yapıyoruz, sonuçlandıracağımızı düşünüyoruz. O zaman bu arzu ettiğim otopark, yeşil alan ve deprem toplanma alanlarına göre bir proje başlatarak, hayata geçirmek istiyorum.


DAP Yapı Nişantaşı projesi yıl sonunda başlıyor!
Geri Dön