Muhammet Rıza Yalçınkaya kimdir?

Muhammet Rıza Yalçınkaya kimdir?

CHP Bartın Belediye Başkan Adayı Muhammet Rıza Yalçınkaya kimdir? Muhammet Rıza Yalçınkaya, bugüna kadar hangi işlerde görev aldı? İşte Muhammet Rıza Yalçınkaya'nın biyografisi bu haberde...


Muhammet Rıza Yalçınkaya kimdir?

Muhammet Rıza Yalçınkaya, 23 Kasım 1955'te Zonguldak'ta doğdu. Babasının adı Muzaffer, annesinin adı Ayşe'dir. Makine Mühendisi; Hacettepe Üniversitesi Zonguldak Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Amasra Taşkömürü Müessese Müdürlüğünde teknik uzman, makine mühendisi ve başmühendislik görevlerinde bulundu. 


Makine Mühendisleri Odası Bartın İl Başkanlığına seçildi. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Başkanı oldu. 1999 yılında Bartın Belediye Başkanlığına seçildi.


2007 senesine kadar bu görevi yürüttü. Türkiye Tarihi Kentler Birliği ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Encümen Üyeliklerinde bulundu.2002’de Şehir ve Başkan Dergisinin Çevre Düzenleme dalında “Kent Ödülü”, 2003'te Tarihi Kentler Birliği "Özendirme", 2005'te  Ankara  Yuva Konut Yapı Kooperatifleri Birliği ile Anadolu Kamusen'in "Yılın Belediye Başkanı" ve 2006'da Doğru Haber Gazetesi'nin "Yılın Adamı" ve Gözcü Gazetesinin"Yılın Belediye Başkanı" ödüllerini aldı. 


23.-24. Dönemde CHP Bartın Milletvekili seçildi. 24. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi oldu. Yalçınkaya, evli ve 2 çocuk babasıdır.