28 / 05 / 2022

Murat Kurum: 42 millet bahçesini bitirdik!

Murat Kurum: 42 millet bahçesini bitirdik!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye genelinde 42 millet bahçesini tamamladıklarını söyledi.Şehitkamil ilçesinde yapımı devam eden millet bahçesinde incelemede bulunup çalışmalar hakkında bilgi alan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali "TEKNOFEST 2020"ye katılmak için Gaziantep'e geldiğini ve bu kapsamda da Bakanlığı tarafından kentte gerçekleştirilen projeleri yerinde incelediğini söyledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Milli teknoloji hamlesi kapsamında TEKNOFEST'in ülkenin gelişimi ve dünyadaki teknoloji rekabeti içerisindeki adımı adına çok önemli olduğunu dile getiren Bakan Kurum, TEKNOFEST'in düzenlemesinde emeği geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile T3 Vakfı'na teşekkür etti. 

Bakan Murat Kurum, şehirlerin kalkınması ve yaşam kalitesinin yükselmesi amacıyla millet bahçeleri, sosyal konutlar, kentsel dönüşüm projeleri, yeni sanayi alanları, sokakların sağlıklaştırılması gibi bir çok proje yaptıkları söyledi.

Gaziantep'te son 18 yılda 2,5 milyar liralık altyapı yatırımını tamamladıklarını, devam eden 2,3 milyar liralık işlerinin olduğunu dile getiren Murat Kurum, "Bittiği zaman inanın altyapısıyla, arıtma tesisiyle, içme suyu, kanalizasyon hatlarıyla Gaziantep tamamen altyapısı yenilenmiş, üstyapısında da bu yapmış olduğumuz projelerle daha yaşanabilir bir kent haline dönüşebilecektir. Bu kapsamda da yapmış olduğumuz üstyapı projelerini değerlendirdiğimizde de 7 milyar liralık işi Bakanlığımız  TOKİ  eliyle tamamladı." diye konuştu.

Daha önce şehirde 2 millet bahçesini halkın hizmetine açtıklarını 56 bin metrekarelik alanda başka bir millet bahçesi projelerinin bulunduğunu ve burayı 2021 Mayıs ya da Haziran ayında bitirmeyi planladıklarını belirten Bakan Kurum, bu proje içerisinde gastronomi sokağının bulunacağını söyledi.

- "42 millet bahçesini bitirdik"

Türkiye genelinde yürütülen millet bahçesi projelerine değinen Kurum, şöyle konuştu:

"Şu an 81 ilimizde 266 millet bahçesi projelendirildi. Toplamda 50 milyon metrekareye yaklaştık. Bu bahçelerden bir kısmının açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle yapmıştık. 21 ilde 34 millet bahçesinin açılışını gerçekleştirdik, 8 tanesi de açılışa hazır durumda. Yani 42 millet bahçemizi bitirdik. Diğerlerini de etaplar halinde 2023 yılına kadar bitirmek suretiyle kişi başı yeşil alan miktarını tüm ülke genelinde arttıracak ve OECD verileri olan 15 metrekareye eriştirecek adımları atacağız. Bu millet bahçelerinin diğer bir özelliği de şehirlerimizde ekolojik koridorlarını oluşturmaktır. Tüm Türkiye'deki hedefimiz ülkemizin kuzeyi ile güneyini, doğusu ile batısını birbirine bağlayan 4 ana ekolojik koridor üzerinde diğer 22 ek koridorla birlikte de o yeşil alan miktarını arttırıp, iklim değişikliğinin etkilerini aza indirecek ve şehirlerdeki nefes almayı sağlayacak projeleri yapmaktır. Bu amaç ve hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz." 

Bakan Murat Kurum, daha sonra kentte sokak sağlıklaştırması yapılan alanda inceleme yaptı, çalışmalar hakkında bazı bilgiler aldı. 

Bakan Murat Kurum'a, Bakan Yardımcısı Fatma Varank, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan ve ilgililer eşlik etti. 

 

Millet bahçesi projeleri 10 soruda tüm detaylarıyla!