02 / 07 / 2022

Nadir Ataman'dan Kanal İstanbul'un güzergahındaki arazilere ilişkin açıklama!

Nadir Ataman'dan Kanal İstanbul'un güzergahındaki arazilere ilişkin açıklama!

CHP'li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, Kanal İstanbul’un imar planlarında ayrımcılık yapılacağını ileri sürdü. Ataman, İBB'nin ve CHP’li belediyelerin arazilerine düşük imar verileceğini belirtti.CHP'li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, Kanal İstanbul'un çevresinde inşa edilecek Yenişehir'in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından etaplar şeklinde yapılan imar planlarına ilişkin dikkat çeken bir açıklama yaptı. 

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; İBB ve İSKİ'nin Kanal İstanbul güzergahında 3.6 milyon metrekare arazisi olduğunu vurgulayan Ataman, yüzde 45 imar kesintisinin ardından geriye 2 milyon metrekare arsa kalmasının öngörüldüğünü dile getirdi. 

Nadir Ataman dan Kanal İstanbul un güzergahındaki arazilere ilişkin açıklama!

Ataman, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yenişehir için hazırlanan imar planlarında,  İBB, İSKİ ve CHP'li ilçe belediyelerinin arazileri için özel bir düzenleme yapılacağıyla ilgili duyum aldıklarını belirtti. Özel düzenlemenin de “imar ayrımcılığı” yapmak için yapılacağını ileri süren Ataman, “İBB ve  CHP'li belediye arazilerine zemin+ 3 kat ve 0.50 emsal verilirken,  TOKİ  kendi arazilerine 1.20 emsal, zemin+ 5 kat imar hakkı verecek” diye konuştu.

Nadir Ataman dan Kanal İstanbul un güzergahındaki arazilere ilişkin açıklama!

“BU KADARINA PES DEDİK”

Kanal İstanbul projesinin etrafını imar rantına açan Yenişehir'e karşı olduklarının altını çizen Ataman, “Kimse ile imar artışı pazarlığı içinde değiliz.  Zaten o kanal yapılmayacak. Ama iktidarın her türlü eylem ve işleminde yaptığı ayrımcılığı, imar planlarında da yaptıklarını duyunca ‘pes' dedik. Devlet, kurumları arasında bile ayrımcılık yapıyor. TOKİ devlet kurumu da CHP'li belediyeler devlet kurumu değil mi? Merak etmesinler az kaldı 1,5 sene sonra TOKİ'yi de Millet İttifakı yönetecek” ifadelerini kullandı.

Kanal İstanbul'un şehir planı 3 ay sonra tamam!

Mustafa Destici'den Kemal Kılıçdaroğlu'na Kanal İstanbul eleştirisi!

Türkiye Kanal İstanbul ile küresel ticarette daha etkin rol oynayacak!

Ekrem İmamoğlu'dan dikkat çeken Kanal İstanbul çıkışı!